Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, април 29, 2025

Мит ли е България на три морета

Date:

Сподели новината.

Мит ли е България на три морета. Отговор на този въпрос се търси в първия епизод от новия канал във Vbox7 „ПатриотичНО“.

Краткият отговор е „да“.

А дългият е някъде между Черно, Егейско и Адриатическо море.

За първи път за излаз едновременно и на трите може да се говори по време на управлението на цар Симеон Велики. Освен Златен век за културата, тогава България стига до територии по Адриатическото крайбрежие. Някъде между реките Семени и Воюса (днешна Албания).

На юг в началото на X век Симеон прави опит да завладее Солун и така границата стига до 22 км северно от града. Няколко години по-късно превзема територии от днешна Гърция, а оттам има излаз на Бяло море. Но пак без пристанище.

Данни за български флот също няма. Знае се, че в края на управлението си Симеон търси помощ от Египет за нападение с техния флот над Константинопол. Мощта по море тогава се мери и с възможността за нападение по вода. Нямало е курорти, плажове и палми.

За Черно море спор няма.

Така по времето на Симеон може да се говори долу-горе за 10 години България на три морета.

И за още 11 години по време на управлението на цар Иван Асен. След битката при Клокотница през 1230 г., войската на българската държава побеждава силите на византийския император Теодор Комнин.

И отново България опира на три морета. За кратко и за последен път.

Славните времена за България на три морета често е използвана от националистически организации и партии. Дали за повдигането на духа и родолюбието, или, за да галят тази струна в българската душа и така да получат политически дивиденти.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ужасяващо! Издирван млад мъж от Кула е открит разчленен

20-годишният Мариян Пасков от Кула е убит по особено...

Предстои ни година с много нов дълг – но при какви условия?

Cъcтaвянeтo нa peдoвнo пpaвитeлcтвo и нaмaлявaнeтo нa лиxвeнитe paвнищa...

Опасни детски играчки са изтеглени от пазара в ЕС

Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба...

„Фондацията“: Стана пред очите ни, за секунда! Благодаря, Кирчо! Чакай ни!

С емоционално съобщение от "Фондацията" се сбогуваха с Кирил...