Преди 3 години в Одеса едни срещу други се изправят проруски демонстранти и привърженици на проевропейското движение “Майдан”. Противостоенето преминава в насилие: във въздуха политат камъни, проехтяват изстрели.
Така пада и първата жертва – привърженик на една украинска националистическа организация. Вечерта ситуацията ескалира: проруските активисти и поддръжници на отделянето на Одеса от Украйна се барикадират в профсъюзния дом. Украинските националисти окупират сградата. Някой започва да хвърли коктейли “Молотов” и в сградата избухва пожар. В пламъците загиват 42 души.
Съветът на Европа и ООН посочват, че Украйна и до днес не е представила доклад за случая. Те обвиняват Киев, че бави разследването.
“Това беше провокация”
Фатима Папура е загубила сина си Вадим при пожара в профсъюзния дом. Тя иска най-сетне да бъде внесена яснота за събитията от 2 май 2014 година: “Каквато и да е истината, искам да знам кой е виновен за смъртта на Вадим. Първата задача е да се открие истината, каквато и да е тя. И след това да бъдат наказани истинските виновници, вместо да се търсят изкупителни жертви. Надявам се Европа да допринесе за това, разследването да приключи бързо и с успех. – отговорно и професионално.”
Фатима Папура
Вячеслав Буратинский е председател на профсъюзното сдружение в Одеса. Той си спомня, как преди три години охраната го е известила за случая: “Веднага пристигнах на място. Пожарът тъкмо се беше разгорял. В сградата имаше много хора. Други пък бяха окупирали Профсъюзния дом. Те се замеряха взаимно с коктейли “Молотов”. За съжаление полицията не се намеси. От самото начало бях свидетел на тази трагедия, при която, по официални данни, загинаха 48 души. Мисля, че трагедията беше провокирана, а провокаторите и до днес не са разследвани.”
Ukraine Abgebranntes Gewerkschaftshaus in Odessa (DW/C. F. Trippe)
Вячеслав Буратинский
Руслан Форостяк е висш полицай в Одеса. Той отхвърля критиките на Съвета на Европа: “Как може да функционира правосъдието в една държава, която се намира във война и в която няма върховенство на закона? Никакви разследвания и правни процедури не могат да претендират за истинност при липсата на върховенство на закона. Първо трябва да бъде възстановен конституционният ред и институциите на властта. След това тези институции трябва да си възвърнат доверието на хората. Украйна се сблъсква за първи път с толкова сложно разследване, в което се преплитат политически процеси, обществена конфронтация и известна доза вина на висши служители и полицаи.”
Тетяна Сойкина
Тетяна Сойкина е председател на националистическата организация “Десен сектор” в Одеса и участничка в уличните сблъсъци: “Не ми беше жал за хората в Профсъюзния дом. Особено след като видях покритото безжизнено тяло на нашия активист Игор Иванов. Просто изведнъж се натрупа много агресия. Разбирам, че там вътре имаше хора, които лично не носят никаква вина. Но това бяха хора, които искаха да дестабилизират ситуацията в Одеса. Искаха тук да бъде Русия. Те бяха наши врагове. Освен това съм почти сигурна, че ако не бяха събитията от 2 май, щеше да избухне война и Одеса нямаше да съществува.”
Ukraine Abgebranntes Gewerkschaftshaus in Odessa (DW/C. F. Trippe)
Тетяна Херасимова
Тетяна Херасимова е председател на Гражданската инициатива “Група 2 май”. Тя се бори за помирение и изясняване на трагичните събития: “Никой не пречи на нашата работа, но и никой не ни помага. Ние създадохме групата, за да събираме факти. Прокуратурата и полицията са компетентните органи, които трябва да решат дали да използват нашите заключения или не. Следователи разпитваха нашите експерти. Техните заключения опровергават пропагандната картина, обрисувана от руските и някои украински медии. Нямам намерение да защитавам нашите следователи, но този случай наистина е много сложен. Към всичко това се прибавят и нашите украински “особености”, свързани с липсата на професионализъм и с това, че нашите правоохранителни органи все още не са реформирани.”