Нито един от двамата не е член на голяма и утвърдена политическа партия. И всъщност с това общото между Марин Льо Пен и Еманюел Макрон се изчерпва. Тя твърди в програмата си, че ще защитава “националната идентичност” и в името на тази цел възнамерява да задвижи радикални реформи. Той пък се позиционира в политическия център и изразява по-умерени позиции. По отношение на най-важните проблеми възгледите на двамата са относително ясни. Французите ще имат възможност да избират между следните алтернативи:
Фрекзит или EС?
Льо Пен иска Франция да напусне ЕС и смята да организира референдум по въпроса, ако бъде избрана за президент. Тя обвинява ЕС, и най-вече Германия, за икономическата стагнация във Франция. Привърженичка е на абсолютния национален суверенитет, а целите ѝ като цяло влизат в противоречие с европейската идея за единение и свързаните с нея договори.
В тази предизборна борба на Макрон се пада ролята на проевропеец. Той дори е за още по-широко сътрудничество между държавите в ЕС и подчертава, че бъдещето на европейските народи е тъкмо в тяхното единство.
Франк или евро?
Марин Льо Пен иска Франция да изостави еврото и да върне предишната национална валута – франка. Тя обаче не обяснява конкретно как смята да обслужва френския държавен дълг и да финансира държавния апарат. Не обяснява и какво ще се случи със спестяванията на французите, ако страната излезе от еврозоната. Целият комплекс от проблеми, свързани с опасността от тежка финансова криза във Франция вследствие на отказа от общата европейска валута, остава неизяснен.
За Макрон запазването на еврото е нещо, което се разбира от само себе си. В същото време той има амбициозни планове във финансовата сфера: Макрон иска еврозоната да има свой бюджет, собствен финансов министър и механизми за парламентарен контрол. За целта, според него, е нужна промяна на фискалните правила – и най-вече на разрешените нива за нови дългове на отделните държави. Повече подробности засега не са известни. Подобни реформи обаче изискват и промяна на европейските договори.
Протекционизъм или свободна търговия?
Льо Пен иска да защитава френската икономика с помощта на тоталното ѝ капсулиране. Основният ѝ лозунг гласи: “Франция над всичко”. Кандидатката на френския Национален фронт обещава да защити французите от последиците на глобализацията – например от прехвърлянето на работни места в чужбина. Тя е противник на свободната търговия, но същевременно обещава, че френските стоки ще се изнасят в цял свят.
Макрон залага на либералния икономически ред. Той иска да реформира Франция и да повиши нейната конкурентоспособност. За тази цел той възнамерява да стимулира създаването на нови фирми, както и да намали данъчното бреме. Бившият министър на икономиката е привърженик на свободната търговия и залага на развитието на перспективните технологии. Плановете му предвиждат орязване на броя на държавните служители и съкращаване на бюрокрацията, както и намаляване на френския държавен апарат.
Социален или либерален трудов пазар?
Льо Пен иска да запази сегашната законодателна защита срещу съкращения и да въведе система за преференциално третиране на французите при заемане на работни места. Тя смята да фиксира пенсионната възраст на 60 години и да компенсира допълнителните финансови разходи чрез мерки срещу данъчните измами.
Макрон има намерение да внесе повече гъвкавост на пазара на труда и да намали социалните разходи, особено в сферата на обезщетенията за безработица. Това ще върви ръка за ръка с ограничаване на достъпа до социална подкрепа. Макрон предвижда първоначално да се въведе пенсионна възраст от 62 години, която по-късно постепенно да нараства.
За или против мигрантите?
Льо Пен иска да затвори границите на Франция и да допуска в страната само по 10.000 имигранти годишно. Тя смята, че френската идентичност е застрашена, най-вече от мюсюлманите. Мигрантите, според нея, не бива да получават държавни помощи.
Макрон смята, че приемането на кандидати за убежище и на чуждестранни студенти представлява “шанс и повод за гордост”. Той смята, че е важно да се защитават външните граници на ЕС, с цел да се ограничи притока на мигранти, и е готов да се съобразява с бъдещи общоевропейски споразумения по този въпрос.
Превантивно екстрадиране или правова държава?
Льо Пен е за незабавното екстрадиране на всички съмнителни имигранти, за въвеждането на по-сурови закони и наказания, както и за откриването на хиляди нови работни места за полицаи. Тя има намерение да разшири правомощията на държавата в сферата на сигурността.
Макрон също смята, че е необходимо да се създадат нови работни места за полицаи, част от които бяха съкратени по времето на Саркози. Като цяло той смята да залага на утвърдените вече средства за борба срещу тероризма и на европейското сътрудничество.
Русия или НАТО?
Льо Пен има намерение да сближи Франция с Русия, тя защитава анексията на Крим и има намерение да сключва стратегически съюзи в борбата срещу терористите от т.нар. “Ислямска държава”. В същото време тя иска да изведе Франция от НАТО. Не е известно в какви нови коалиции смята да вкара страната.
Макрон защитава санкциите срещу Русия и досегашната европейска дистанцираност спрямо Путин. Във външната политика той би заложил на последователност.