“Картелът (конкретно за изкупуване на кюстендилските череши – б.р.) си е много отдавна и страната не взема никакви мерки по тоя въпрос и овощарството ще си го унищожим следващите години. Италианците, откакто дойдоха, те държат ниска цена”. Това заяви пред БНР агроном Кирил Димитров, който е доайен в местното овощарство.
От тази седмица започва черешоберът в област Кюстендил. Реколтата тази година се определя като средна и под средната. Прогнозна изкупна цена за килограм набрани череши е 80 стотинки. Липсват достатъчно желаещи да берат череши.
По думите на Цветанка Димитрова, която ежегодно участва в черешобера надницата е 50 стотинки на килограм за берачите.
Плододаващите черешови масиви в Кюстендилско са около 20 000 декара, сезонно се берат около 5000 – 6000 тона плод.
Черешоберът продължава повече от месец. Цели семейства, роднини са по градините. Безработни се хващат на надница, чиновници вземат отпуск и стават берачи, за да припечелят.
За тазгодишната реколта общинският съветник и шеф на земеделска кооперация Валери Йовев обясни, че няма много череши. “В интерес на истината, има пропадания, има измръзвания”, каза Йовев.
По думите на доайена на местното овощарство и агроном Кирил Димитров “При мене е малко под средното положение, докато в Невестинската община, долу в ниското, сланата ги унищожи. С тези ниски цени от 60-80 ст. ние сме губещи и постепенно започваме да се отказваме”.