Кюстендилска област е пред създаване на колективен имунитет срещу Covid-19, като голяма част от населението от Кюстендилска област са се срещнали с вируса – симптомно или безсимптомно, през последната половин година и нивото на имунитет сред населението е високо.
Спадът на новозаболелите в региона е 4 до 5 пъти по-голям сравнено с другите области в страната. Ако този имунитет е стабилен и се задържи по-дълго, през есента е възможно да няма кризисна ситуация.
Опасност идва от навлизането в страната на нови варианти на вируса.
Това е една от констатациите на работната среща, организирана от областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски с директорите на здравните институции и болничните заведения в региона.
Хипотезата за създадения колективен имунитет в Кюстендилска област застъпва гл. лекар на районната болница д-р Александър Величков”
“Това е хипотеза. Не може да се докаже, но е факт, че няма болни. Това е добре”.
Министерство на здравеопазването е осигурило достатъчно количества от ваксините “Пфайзер”, “Модерна”, “Янсен” и “Астра Зенека” и всеки гражданин, който желае да са имунизира, може да избере с каква ваксина да го направи, обяви на срещата директорът на РЗИ в Кюстендил д-р Златко Величков.
Докладвано бе, че до вчерашна дата (27 май) общо поставените дози в област Кюстендил са 23 519. С първа доза са имунизирани 14 103, а лицата със завършена имунизация са 9416.
През вчерашния ден са ваксинирани 495 лица, което е поставило област Кюстендил на едно от първите места в страната по брой имунизирани лица в рамките на деня.