Днес, 12 април, честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. Авиацията е теория и практика на полета на летателен апарат в атмосферата, а също съвкупно название на свързани с тях видове дейност.
Космонавтиката е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати, пише БГНЕС.
Значителен принос в теорията и практиката на полета внася германският учен Ото Лилиентал. Между 1891 и 1896 г. той проектира, построява и облита няколко планера. На 17 декември 1903 г. се извършва първият успешен полет на самолет от американските механици Братя Райт с двигател с вътрешно горене, работещ с авиогориво. Терминът “космонавтика” въвежда Г. Е. Лангемак. Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз.
Начало на пилотираната космонавтика става полетът на съветския космонавт Юрий Гагарин на 12 април 1961 г. Той прави пълна обиколка на планетата за 108 минути и се връща благополучно на Земята. Постижението му дава старт на развитието на науката и изследването на Космоса, както и разбира се на надпреварата на двете световни мегасили САЩ и СССР/Русия в покоряването на пространството.
На 12 април 2011 г., Денят на авиацията и космонавтката е обявен и за Международния ден на космическите полети от хора измежду 60 държави по време на Общото събрание на ООН.