вторник, април 22, 2025

Педиатър: Децата боледуват по-често, защото британският щам засяга горните дихателни пътища

Date:

Сподели новината.

Доказано е, че британският щам на коронавируса засяга от 30 до 70% повече горните дихателни пътища. Това и някои други различия с уханския щам са причините сега децата да се разболяват по-често. Но няма установени данни за по-тежко протичане на болестта. Това заяви педиатърът д-р Пламен Масларски по Нова тв.

Той цитира данни от Германия, където 50% от децата, настанени в интензивни отделения, са имали и предхождащи хронични заболявания, а тези в обикновени отделения с други заболявания са 25%.

„Затова при лечението е важна добрата диагностика. Не е само коронавирусът, който трябва да бъде лекуван“, каза д-р Масларски.

Според него децата трябва да бъдат тествани, когато са имали близък контакт с болен и са развили симптоми. Той посъветва при разминаване на резултата от теста и симптомите, детето да бъде тествано още веднъж след няколко дни.

Според проучване 42% от децата се разболяват в семейството, 8% при мероприятия и само 3% в детски колективи, като тук става дума основно за големите ученици. За други 42% не е установено къде са се заразили.

„Мит е, че децата разболяват повече от възрастните. Те заразяват останалите, точно колкото и възрастните“, подчерта д-р Масларски.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Скръбна вест! Почина папа Франциск

Починал е главата на Римокатолическата църква папа Франциск, предават...

Извънредно: Кървав ужас в навечерието на Великден край Девин

Автомобил е обърна по таван по пътя Широка лъка...

Правителството оцеля

Правителството на Росен Желязков оцеля и при втория вот...

Трагедия край Пловдив: Жена загина, малко дете в критично състояние!

Тежка катастрофa е настъпила след 19 ч. на околовръстния път...