Един от гигантите на имотния ваканционен бум се продава заради дългове – “Магнолия холидейз” в Пампорово. Недостроеният хотелски комплекс е с цена от 10.32 млн. лв. Освен с размера си – застроена площ от над 27 хил. кв.м, той е знаков и с това, че е на терен от заменените държавни гори.
Частен съдебен изпълнител за пръв път ще опита да намери купувач за започнатия преди 10 години обект. От обявлението се вижда, че е ипотекиран в полза на банка и компания за над 16 млн. евро, които според последния отчет са около 15 млн. лв., има вписани залози, наложени възбрани и вписан договор за наем. Собственик и в началото, и сега е Виктор Дрехемов. Той притежава и компанията “Магнолия-99”, която преди години участва в конкурса за приватизацията на козметичния завод “Ален мак”, но не успя да спечели.
Груб строеж на 17 декара
Според обявата в регистъра на частните съдебни изпълнители се продава имот от над 17 дка с предназначение “туристическа база” в местността “Малък картъл” в Пампорово. Освен земята става въпрос и за право на строеж и груб строеж на сграда, които представляват проекта “Магнолия холидейз”, собственост на “Магнолия холидейз”. Обявената първоначална цена е 10.32 млн. лв., като кандидатите могат да подадат оферта до 22 март. В обявлението е описано, че върху продаваното имущество има вписани две договорни ипотеки за 16.7 млн. евро, както и залози, наложени възбрани и вписан договор за наем. От данните в Търговския регистър се вижда, че заложни кредитори на дружеството “Магнолия холидейз” са Банка Пиреос и “БСПФ- Магнолия” (което вече не съществува).
От снимките, публикувани от съдебния изпълнител, се вижда, че на мястото има груб строеж на една от сградите на комплекса, както и на различни пристройки към нея. По неофициална информация на “Капитал” строежът е замразен от повече от 5 години и до него няма път.
Най-големият хотел в курорта – “Пампорово”, има малко над 200 стаи. За сравнение, “Магнолия холидейз” предвиждаше комплекс, състоящ се от 4-звезден хотел и сграда с над 400 ваканционни жилища.
История със заменка
“Магнолия холидейз” е един от най-големите проекти, станали известни покрай практиката на предишни правителства да се заменят гори в атрактивни региони с такива в общини с по-нисък инвестиционен интерес. Въпросните замени доведоха до една от първите наказателни процедури срещу България от Европейската комисия и крайно решение, според което страната трябва да анулира сделките или да иска доплащане от получилите имоти частни инвеститори.
Историята на “Магнолия холидейз” започва още през 1997 г., когато предприемачът Виктор Дрехемов и съпругата му Софка Дрехемова поотделно закупуват земи в смолянските села Мугла и Турен, които впоследствие предлагат на държавата за замяна за имоти в района на Пампорово, стопанисвани по това време от Комплексна опитна станция, част от структурите на земеделското министерство. Сделката преминава и през няколко съдебни инстанции – първоначално районният съд в Смолян я обявява за нищожна, впоследствие окръжният съд отменя това решение. В крайна сметка в началото на 2000 г. Върховният касационен съд признава замяната за законна. В същата година пред “Капитал” тогавашният главен архитект на Смолян Антон Тодоров казва, че проблемът при тази сделка дори не е толкова в ощетяването на държавата, колкото фактът, че подобни замени застрашават курорта Пампорово. По думите му проектът “Магнолия”, който предвижда високо строителство на над 1500 м височина, е “недопустим”. “Огромният хотел предполага изграждането на паркинги, пътища, допълнителни постройки, които ще нарушат инфраструктурата на сегашните писти”, казва тогава Тодоров. Възраженията на общината обаче не водят до съществен резултат.
Начало и край
През 2005 г. “Магнолия холидейз” задвижва мегакомплекса. Проектът е изготвен от архитектурното бюро “Проарх”, свързано с бившия главен архитект на София Петър Диков. Две години по-късно същинското строителство започва, като според плана трябва да бъдат построени хотелски комплекс, сграда с ваканционни имоти, развлекателен център, конгресен център, СПА център. Инвеститорът в проекта Виктор Дрехемов тогава обяви пред медиите, че това ще бъде най-високият ваканционен проект на Балканите, а очакваната инвестиция само в инфраструктура е за 3.5 млн. евро. През 2009 г. тогавашният земеделски министър Мирослав Найденов започва ревизия на сделките със замени, а правителството въвежда забрана за строителство върху тези имоти. Тази забрана обаче не важи за земи, които са в регулация, заради което и въпросният проект не е спрян.
Амбициозният план за комплекса не се довършва. Към днешна дата има груб строеж на една от сградите и на част от пристройките според снимките, публикувани от частния съдебен изпълнител в обявата. По неофициална информация на “Капитал” всъщност строителството е замразено от години, включително и на заобикалящата го инфраструктура.
Търси се купувач и за “Панорама” в Пампорово
Частният съдебен изпълнител Тодор Витанов е обявил търг и за още един хотел в курорта Пампорово – “Панорама”. Обектът е собственост на “Биоенергийни продукти холдинг”, с разгъната застроена площ от 6920 кв.м. Исканата начална цена е 3.23 млн. лв. и е за четириетажната сграда, включваща ресторант със 120 места, друго заведение, близо 30 стаи и сервизни помещения. В обявлението е посочено, че върху имуществото има вписани ипотеки за 6 млн. лв., наложени възбрани и вписан договор за наем. Кандидатите могат да подават документи до 27 февруари. Дружеството “Биоенергийни продукти холдинг” се управлява от Атанас, Мариян и Михаил Гушеви. Атанас Гушев е собственик и на една от големите компании за противопожарна и аварийна техника – “Булфайер”.