Какво прави скандинавците най-щастливи на света? Дали живописните фиорди или ярките “бели нощи”? Или причината не се крие в далеч не толкова романтични причини – като наличието на собствени петролни залежи, например?
Според поредното издание на Световния доклад за щастието – гражданите на Норвегия се чувстват най-доволни от начина си на живот. Веднага след тях се нареждат Дания и Исландия. Финландия изостава след Швейцария на пето място, а шведите влизат в топ 10 на световната класация.
България е на далечната 105-та позиция от общо 155 изследвани държави, като не може да се мери дори със съседните си страни – Румъния е No. 57, а Турция – 69-та.
Каква е причината северните държави да излизат винаги на предните позиции при проучването на индекса на щастието?
Едно от шеговитите клишета за норвежците гласи, че те се чувстват най-щастливи, когато изминат няколкостотин километра с колата си, натоварят се с тежък багаж на раменете и тръгнат да се разхождат по безкрайните скиорски трасета, за да могат след това да се върнат в някоя хижа без ток и вода и да си починат на спокойствие. Или когато съседите им от Швеция се провалят на някое спортно първенство, в кръга на шегата.
Ако попитате хората по улиците на Осло какво ги прави щастливи, най-често отговорите ще са свързани със съвсем дребни всекидневни радости.
“Точно в момента се чувствам щастлива, защото слънцето пак се върна и пролетта започна. Радвам се, че ще мога да излизаме сред природата, когато се събираме с приятели”, казва 25-годишната Майкен Микелсен пред “Велт”. За 71-годишния Хаакон Щауге щастието се изразява в това, че може да прекарва повече време с децата си.
Разбира се – социалното положение на норвежците има своето значение. Вероятно можем да кажем, че това, което прави хората в Норвегия най-щастливи на света, е, че повечето от тях нямат особено тежки грижи.
“Ние сме богата страна. Имаме много ресурси и съответно – високи доходи. Затова в Норвегия и в северните страни има толкова малка разлика между доходите на най-бедните и на най-богатите. При нас има ниска бедност и ниска безработица”, казва Андерс Барщад от норвежката Статистическа служба пред германското издание “Велт”.
Онзи, който има работа и здраво семейство, е по-склонен да се почувства щастлив. Или поне да осъзнае, че няма причина да не е такъв.
“Добре сме си в Норвегия, а аз съм достатъчно възрастна, за да знам, че животът трябва да се цени”, казва 64-годишната Ели Сандвиг от Хаугесун, град на брега на Северно море, на 440 км от столицата Осло. За нея щастието се изразява в това да може да се разхожда с кучето си Елмо.
Световният доклад за щастието, който се изготвя в сътрудничество с Организацията на обединените нации, се публикува за първи път през 2012 г. Зад анализа стои проф. Джефри Сакс от Колубмийския университет в Ню Йорк и група международни експерти.
Според тях усещането за щастие сред хората зависи преди всичко от факторите: благосъстояние, свобода, взаимно подпомагане, честност, здраве, приходи и добро държавно управление.
Добре развитата система за социално осигуряване в скандинавските страни е една от причините, поради които на гражданите не им се налага да се тревожат за бъдещето, смята Барщад.
Северните нации имат по-голямо доверие не само в институциите като полиция и съдебна власт, но и помежду си. Над 75% от норвежците смятат, че могат да имат доверие на повечето свои съграждани.
Въпреки специфичните атмосферни условия и по-малкия брой слънчеви дни, статистикът посочва, че броят на жителите с депресивни състояния е нисък. Стресът не е фактор за хората в Норвегия.
Самите те смятат, че са по-щастливи в сравнение със съседите си от Финландия. Но признават, че има само един народ от Севера, който е по-щастлив от тях – датчаните. Именно те бяха лидери в миналогодишното издание на класацията за най-щастлива държава в света.