112 разрешения за строеж са издадени от министъра на регионалното развитие и благоустройството през 2020 г. За още 7 обекта са постъпили документи за разглеждане, съобщиха от МРРБ.
Част от издадените разрешителни са за строително-монтажни работи по автомагистрали, първокласни, второкласни и третокласни пътища и укрепване на свлачища. Други са за разширение на газопреносната мрежа, дейности в областта на железопътната и пристанищната инфраструктура.
През тази година са издадени разрешения за строеж за отсечки с обща дължина 51,54 км в участъка между п. в. „Боаза“ и пресичането с пътя Плевен – Ловеч от приоритетната за страната ни магистрала „Хемус“, както и за реконструкция на попадащи в обхвата ѝ съоръжения, като водопроводи и въздушни линии.
Издадени са разрешения и за строителството на близо 13 км от основното трасе на бъдещата АМ „Европа“ с етапна връзка, както и поставяне на шумозащитни огради и мрежа за птици и реконструкция на мрежи и съоръжения по цялата дължина на обекта от п.в. „Храбърско“ до Калотина.
Разрешения за строеж са издадени и за 25,06 км от трасето между Мездра и Ботевград, включително пътен възел „Новачене“. Участъкът, който се модернизира и ще бъде с по две ленти за движение, е част от стратегическия за Северозападна България проект за пътя Видин – Ботевград, който ще улесни трафика между „Дунав мост II“ и магистралите „Хемус“, „Тракия“ и „Струма“.
Такива са издадени и за части от лот 3.1 на АМ „Струма“, включително площадка за хеликоптери при южния портал на тунел „Железница“.
Разрешено е и укрепването на свлачище по първокласния път София – Перник в землището на Владая, както и по първокласния път Кюстендил – Радомир – Перник в област Перник.
Основен ремонт е разрешен за участъци от второкласните пътища Костинброд – Берковица – Монтана и Русе – Кубрат – Исперих – Дулово. Част от третокласните пътища, за които са издадени разрешения за строеж за рехабилитация, са Варна – Белослав – Разделна – Падина – Житница, Провадия – Дъскотна – Айтос и Кърджали – Мост – Манастир.
Разрешения за строеж през годината са издадени също за ремонт на сгради в гаров комплекс Карнобат и на приемните здания на гарите Искър, Подуяне и Казичене, както и за модернизация на железопътни участъци. В района на жп гара Свиленград пък е позволено изграждането на стационарна рентгенова система за проверка на влакови композиции и превозваните от тях товари.
Зелена светлина е дадена за реконструкцията и разширяването на съществуващ пристан и създаване на убежище за малки плавателни съдове на остров „Света Анастасия. Проектът включва удължаване на пристана и доизграждане на защитно съоръжение с дължина над 50 метра и разширение на електрическа и ВиК инфраструктура за тяхното обслужване.
Сред обектите с издадено разрешение за строеж е изграждането на планетариум в южната част на имота, в който е разположена морска гара Бургас. Друг обект, по който ще стартира работа, е обходният път на Бургас с локални платна към него. С реализацията му ще се облекчи движението в централната част на областния център, като транзитният трафик ще бъде изнесен в периферията. Предстои също така ремонт, консервация и реставрация на църквата „Покров Богородичен“, разположена в землището на Рилския манастир.