Какво е общото между Николай Бареков и Марин льо Пен? И двамата са лидери на популистки партии, и двамата са депутати в Европейския парламент, и двамата могат да се окажат разследвани за злоупотреба с европейски средства.
Историята с Марин льо Пен започва след проверка но Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Тя установява, че няколко от нейните местни сътрудници (работещи в страната, от която е излъчен евродепутатът) в ЕП не изпълняват такива функции, а заемат различни длъжности във френския Национален фронт, чийто лидер е льо Пен – със заплати от европарламента. Един е неин секретар в партията, а друг – неин бодигард. Сега ОЛАФ иска от Льо Пен да възстанови близо 340 хил. евро, дадени за заплатите им, които ще бъдат удържани от собствената й заплата като евродепутат.
На въпрос на “Капитал” от правния отдел на Европейския парламент посочиха принципите, по които работят местните сътрудници на евродепутатите: “Местните сътрудници трябва да подпишат декларация, че през целия период на договора няма да участват – пряко или непряко, в каквито и да било други дейности, дори такива, от които сътрудникът не получава възнаграждение. В т.ч. влизат организации, преследващи политически цели, като партии, фондации, движения, парламентарни политически групи – ако тези дейности са такива, които пречат на сътрудника да изпълнява своите задължения в това си качество или могат да доведат до конфликт на интереси.”
Голяма част от месните сътрудници на Бареков биха могли да попаднат точно в тази хипотеза. Магдалена Атанасова например е съдружник в “Инвестиция БГ” заедно с родителите на Николай Бареков – фирмата, през която беше купена къщата на стойност 1 млн. лв. в Драгалевци. Злателина Пламенова, която изпълнява длъжността пресаташе на “България без цензура”, е част и от съвета на директорите на “Би Медиа Груп”, издател на сайта Bnews, свързан със самия Бареков. Десислава Балабанова на сайта на партията е посочена като “ръководител на юридическия екип на ББЦ”. Други от местните сътрудници на Бареков са членове на управителните органи на партията – като Костадин Пандуров и Станислава Чорбаджийска. Платежен посредник на Бареков в ЕП пък е фирмата “Инфо М Консулт” на Михаил Младенов, за когото Ангел Славчев обясни, че е счетоводител и на “България без цензура”.
Сътрудниците на Бареков досега не са организирали събитие, свързано с дейността на Европейския парламент. Пред “Капитал” лидерът на ББЦ обясни: “Аз на моите хора съм казал – вие няма да извършвате партийна дейност. А дори да се занимавате с някаква партийна дейност, няма да получавате възнаграждение за това.” Проблемът му е, че забраната важи независимо от това дали някой получава възнаграждение или не.