Снимка: Яна Лозева
Историята на Пух ни връща вярата в човечността
Пух е опериран в столичната Централна ветеринарна клиника, след като е бил прибран от организацията за грижа за бездомни котки „Летс Адопт“.
Една дребна на вид новина от България си проби път в световния медиен обмен – и това е чудесно, защото ни представя като малко по-симпатични хора, отколкото светът е свикнал да ни вижда. Към истинските, добри посланици на страната ни се нареди още един. За разлика от останалите (неколцина спортисти и хора на изкуството), които обикновено само са родени у нас, но постигат успехите си по света, този герой никога не е напускал България. Но за него пишат и говорят „Вашингтон пост“, „Ройтерс“, „Франс прес“, списание „Пийпъл“, „Торонто сън“ , английската секция на „Дойче веле“, „Телеграф“, популярният сайт Borеd Panda и прочие медии от Мексико през Ирландия и Индия, до Нова Зеландия и Русия.
Но заслугата за този успех не е само на този малък герой – и дори не толкова негова, колкото на лекарите му. Ако още не сте се досетили, героят е Пух – уличното коте, останало без задни крачета след злополука.
Хирургът Владислав Златинов решава да помогне на животното. Лекарят от столичната Централна ветеринарна клиника знаел, че британски ветеринари вече са правили подобни операции и изучил техния опит по публикации в научните издания. Затова се заема със сложния случай и поставя на котето титанови импланти, към които се прикрепят протези, заменящи долната част на лапичките. И Пух отново може да ходи. Е, малко по-шумно от обикновена котка…
Пух и лекарите, които са се погрижили за него, са герои на онзи рядко срещан напоследък тип новини, които възвръщат на човечеството най-важната за него вяра: вярата му в човечеството. А нашата, българска надежда, е, че страна, в която има хора, които изпитват такава загриженост за бездомните животни, че поставят протези на улични котки, не може да е обречена.
Емил ГЕОРГИЕВ ploshtadslaveikov.com
Вижте Пух в акция