Икономиката на Франция се е свила с 6% през първото тримесечие в сравнение с предходната, а разпространението на коронавируса е довело до спиране на голяма част от бизнес активността. Така страната е влязла в рецесия според предварителна оценка на Френската централна банка.
Това са най-лошите тримесечни резултати за икономиката на страната от 1945 г. През четвъртото тримесечие БВП се сви с 0.1% по последни данни на Националния статистически институт, което означава, че тя е влязла в техническа рецесия.
Според финансовата институция перспективите за останалата част се влошават значително заради карантината за ограничаване разпространението на заразата.
Спадът на брутния вътрешен продукт (БВП) за тримесечието може да се сравнява само със свиването с 5.3% около масовите стачки през май 1968 г., припомня Bloomberg.
Подобно на статистическия институт, централната банка промени начина си на измерване, за да се опита да прецени ситуацията. Тя използва високочестотни данни – включително картови транзакции и заявления за обезщетение при безработица, за да потвърди резултатите от месечното си проучване, в което са участвали 8500 компании.
Къде и колко е спадът
Според проучването през последните петнайсет дни на март икономическата активност е била с около една трета (32%) под нормалния темп. Подобно на изчисленията на статистическия институт и централната банка смята, че всеки 15 дни спиране на дейностите и изолация предизвикват свиване на БВП с 1.5% на годишна основа.
В индустрията най-рязък спад в активността има в автомобилния и машиностроителния сектор, докато хотелиерството и ресторантите са най-силно засегнати от сектора на услугите. Фармацията и хранително-вкусовата промишленост са устояли по-добре на натиска.
Проучването на банката също така показва, че предприятията работят само на 56% от капацитета си, спрямо 78% през февруари, което е рекордно ниско ниво. От банката предупреждават, че реалната загуба на продукция може да бъде различна, тъй като предприятията и потребителите се адаптират към по-продължителното блокиране.