Община Дългопол, която е с население около 13 хил. души и се намира между Шумен и Варна, рядко влиза в новините. Но в момента тя вероятно е единствената в България, която самоинициативно ще тества свои жители за сметка на общината.
Планът е да се изследват за сметка на общината служителите на Спешна помощ, полицията, данъчния отдел и информационния център на общината, както и кметските наместници. Това съобщи пред “Капитал” Георги Георгиев, кмет на Дългопол. Георгиев е начело на общината за втори мандат, като в първия си е бил кандидат от ПП “Глас народен”, а сега е избран като кандидат от ГЕРБ.
“Досега са доставени 250 теста, а от сряда започваме поетапно по наш график да викаме хората за изследванията”, казва той. Става въпрос за бързи тестове тип igM – кръвни тестове, които могат да засекат, че тестваният е в активна фаза на инфекцията или вече произвежда антитела.
Целта на широкото тестване е да върне нормалния ритъм в общината постепенно като кметът уточнява, че смята, че мерките, които се прилагат на държавно ниво, имат ефект. “Идеята за тестовете е моя. Хората започват да се плашат и ще ни трябва много време да ги вкараме обратно в работен режим. Идеята на тестването е да се успокоят хората, да знаят, че тези, които ги обслужват, са здрави”, обясни Георгиев.
Тестването
По план ще се закупят общо 1000 теста, защото така ще може да се провери близо 10% от населението на града.
Доставените досега 250 теста са купени от столичната фирма “Елта – 90М”, казва Георгиев. Същото дружество доставя тестове и на Военномедицинска академия.
Самите тестове са стрували 13.60, което значи, че към момента общината е платила 3400 лв. за тях. Преди около две седмици общинският съвет е подкрепил финансирането на това начинание. Поръчани са и останалите тестове, които са на “малко по-добра цена”, но пък процедурата по доставка е бавна, обяснява кметът. Досега държавата пък е направила общо около 10 хил. теста, проверени в държавни лаборатории, а отделно от това частните лаборатории са направили над 6000 изследвания през последните 2-3 седмици.
Медицинският център на Дългопол има сключен договор с лицензирана лаборатория във Варна, където се проверяват пробите. Личните лекари и служителите им също ще могат да тестват на доставните цени, като общо ще трябва да заплатят 25 лв., тъй като 11.40 лв. е услугата по обработка на пробите. Същото се отнася за всички, които са излезли от карантина. “До 3 април имахме 230 души, поставени под карантина, като 102-ма от тях вече са излязли от нея, динамичен е процесът. Днес например имаме двайсетина нови, а до 10 април ще излязат от карантина поне 200”, обясни градоначалникът. По думите му, преди да започнат отново учебни занятия на живо, ще изследват и около 300 учители и педагогически персонал.
Въпреки че не смята, че ще имат положителен резултат за COVID-19, Георгиев отбелязва, че с шефа на лабораторията са се разбрали да се взима кръв от вена, а не от пръста, за да стигне тя за два теста, в случай че първият е положителен и така резултатът да може да се потвърди. Ако все пак открият вирусоносител, ще следват регламентирания протокол за уведомяване на Регионалната здрава инспекция, уточнява кметът.
Другите мерки
Кметът Георги Георгиев обясни, че са раздали и 3800 маски от плат на възрастните хора безплатно, като общината ги е закупила по 1 лв. от местен производител. Отделно общината е присъединена към Системата за сигурно електронно връчване – нещо като електронна препоръчана поща за документи. Тя се поддържа от Държавна агенция “Електронно управление” и сега, когато физическия контакт трябва да е ограничен, би могла да е от полза. Секретарят на общината Кинка Балинова обясни пред “Капитал” обаче, че системата не се използва повече по време на извънредното положение, отколкото преди него.
Дългопол също е от общините, които въведоха мярката за вечерен час, но заради заповедта на здравния министър Кирил Ананиев от 6 април ще трябва да отмени мярката. Според заповедта трябва да се отменят всички ограничения, които местната власт е поставила.