вторник, ноември 26, 2024

Парите на КТБ отишли във фирмите на Пеевски

Date:

Сподели новината.

Банкерът в изгнание Цветан Василев коментира актуалната политическа обстановка, както и идването на власт на втория кабинет “Борисов” в интервю за BiTelevision, излъчено в неделя.

„Бойко Борисов обещаваше, че ще спаси КТБ през целия период след падането на банката. Беше ясно, че ще има предсрочни парламентарни избори и неговото условие беше да спечели изборите, за да спаси банката. Точно за това работех активно, сформира се консорциум с виенска консултантска компания и партньорите от Оман, които бяха водещи в този консорциум. Бяха направени предложения за спасяване на банката, основните активи бяха свободни от всякакви обременености. Нищо не е искал. Нито той е поставял условия, нито аз“, разказа Цветан Василев в интервю пред водещия Сашо Диков.

„Моето условие беше да се спаси банката. Тогава нито имахме цесии, част от активите преминаха в чужди ръце на много подценена стойност. Искров беше на ръчно управление на прокуратурата и Пеевски. Очевидно той никога не е изказвал своето собствено мнение. Дори сигналът от прословутата пресконференция на Иван Искров от 11 юли 2014 г. едва ли е писан от него. За Искров, и за Димитър Костов, и за Нели Кордовска – много неща ще излизат наяве сега“, подчертава банкерът.

От Белград Василев обръща внимание на резултатите от президентските избори, които доведоха до оставката на кабинета “Борисов 2”:

“Аз все пак очаквам положителни промени. Народът изригна, народът каза не на това статукво, което беше до сега. Ние искаме промяна. Как и по какъв начин тази вълна на недоволство ще бъде овладяна, в лошия смисъл на думата, от политиците, е един друг въпрос. И кой ще овладее това недоволство на народа? Надявам се все пак да е за добро. Това, което искаше да постигне Борисов е своеобразен „Голям шлем“ в противовес на основните принципи на демокрацията и разделението на властите. Да изнудваш, че ще хвърлиш оставка, че ще хвърлиш страната в хаос, че кметовете ти ще подадат оставка, само защото народът е избрал не твоя кандидат за президент при орязаните функции на президента, означава само едно – самозабравяне“, казва Цветан Василев.

Василев призова новоизбрания президент да разсекрети стенограмите от заседанията за КТБ при президента Плевнелиев, за да стане ясно “кой, какво и как е видял нещата тогава”. „Чувал съм какви ли не „истини“ от тази стенограма, но ще ми бъде много интересно. Аз считам, че в тях на практика стои омертата на всички политически сили и с това се обяснява и единодушното решение на парламента на 6 ноември за фалирането на банката“, смята Василев.

По думите му, очевидно, правителството на Орешарски и централната банка са излъгали и подвели ЕК, че става въпрос за спасителен план за всички банки. „След което се взема решение да бъде унищожена само КТБ. От друга страна, подпомогната Първа инвестиционна банка за втори път“, смята Василев и добави, че от тези стенограми ще се разбере кой какви позиции е защитавал. Той е убеден, че това обществеността трябва да го знае. „Няма какво да попречи на Радев, още повече, че проблемът с т.нар. афера с КТБ беше повдигнат към всички кандидат-президентски двойки и с изключение на Трайчо Трайков никой друг не говори повече по темата. Сега е времето новоизбраният президент да покаже, че може да прави неща, които да засилят ролята на президентската институция“, смята банкерът. По думите му, президентската институция в момента е единственият светъл лъч в тъмата на мафиотизираните държавни структури.

„Банката е до 20 юни 2014 г. и след тази дата. До тогава контролът на активите е бил достатъчен, така че да обезпечи покриването на пасивите. След 20 юни 2014 г. започва разпадът, осъществен с помощта на квестори и синдици“, категоричен е Василев. По думите му, тези синдици, които работят сега, нямат необходимото ниво на компетентност и са подбрани „от кол и въже“.

Има сигнали до прокуратурата, че през фиктивно завежданите искове срещу длъжници на банката, целта на които не е да се събират пари от банката, а да бъдат усвоявани средства през правните кантори, до сега са отклонени над 120 млн. лв. От масата на несъстоятелност само за правни разходи през кантори.

„Това би могло да се върши от юристите на банката. Огромна част на тези пари се връщат към тези, които контролират – синдиците, несъстоятелността на банката и кражбата на активите. Много ми е интересно, ако направят внезапна данъчна проверка на счетоводствата на тези правни кантори, какво ще открият“, добави Василев. Той каза, че се твърди, че около 75% от тези пари са отишли обратно при Пеевски и другите „организатори и контрольори на несъстоятелността на банката“, добави Василев.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...