Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, април 28, 2025

Групировката ТИМ навлиза в Ловеч

Date:

Сподели новината.

„Родна земя холдинг“, наследник на някогашния едноименен приватизационен фонд, е пред покупка на дружеството „Коопдоверие Лесидрен“, което управлява свинекомплекс и ферма за телета, преработвателно предприятие и верига от собствени магазини за месо в столицата и Северна България. В момента има подадено искане за концентрация в Комисията за защита на конкуренцията, която предстои да се произнесе.

Холдингът, който се търгува на борсата и е част от групата компании около „Химимпорт“, купи в края на лятото и двата хипермаркета HIT в София. Преди това те бяха собственост на германската „Доле Ханделсгрупе сървис“ чрез дъщерното й дружество „Хит Булгариен“.

Комисията за защита на конкуренцията предстои да се произнесе по искане на „Родна земя холдинг“ за придобиване на „Коопдоверие Лесидрен“- дружество, в което съсобственици са кооперация „Лесидрен“ и „Кооптърговия“ и което членува в Централния кооперативен съюз.

Кооперацията, която работи активно в месния сектор от средата на 90-те години, на практика е затворила целия цикъл на производство. Тя е собственик на свинекомплекс, в който по данни от регистрите на агенцията по храните към август има 1068 животни, фуражно производство, кланица и преработвателно предприятие, намиращи се в ловешкото село Лесидрен.

Отделно от това кооперацията има и ферма за отглеждане на телета, а продукцията й се продава във верига от 24 собствени магазина, осем от които в столицата, а останалите в различни градове в Северозападна и Северна Централна България, сред които Плевен, Ловеч, Монтана, Враца и др. Това носи на „Коопдоверие Лесидрен“ приходи от 3.86 млн. лв. за миналата година и печалба от 168 хил. лв. През 2017 г. оборотът на дружеството е бил 3.49 млн. лв., а печалбата 184 хил. лв., се вижда от данните на дружеството.

В информация до фондовата борса „Родна земя холдинг“ съобщава, че предварителният договор за покупката на 100% от дяловете „Коопдоверие Лесидрен“ е подписан през юни. Капиталът на дружеството е 4.301 млн. лв., разпределен в дялове с номинал от 1000 лв. Цена на сделката не се съобщава.

От дружеството купувач сега казват, че ще се въздържат да коментират бъдещите си планове за „Лесидрен“ до произнасянето по сделката на КЗК.

Втора покупка в рамките на месеци

Ако сега антимонополният орган разреши концентрацията, то това ще бъде втора покупка на бизнес за „Родна земя холдинг“ през последните месеци. В края на лятото дружеството финализира сделката за двата хипермаркета HIT в столичните квартали „Младост“ и „Люлин“, които допреди това бяха собственост на германското дружество „Хит Булгариен“, чийто краен собственик е „Доле Ханделсгрупе сървис“.

В сферата на търговията холдингът е собственик и на веригата в сектора „Направи си сам“ HomeMax. Има инвестиции и в зърнения сектор, недвижими имоти и др.

Данните от годишния консолидиран доклад за дейността на „Родна земя холдинг“ сочат, че за 2018 г. компанията има приходи от основна дейност за 122.4 млн. лв., което е увеличение на годишна база от над 28%. Печалбата е била почти 23.3 млн. лв., което е ръст от над 829% спрямо предходната година. От компанията обясняват това увеличение с „отчетените печалби от продажбата на две дъщерни компании, както и на промяна на справедливата стойност на инвестиционни имоти“. Сред основните акционери в „Родна земя холдинг“ към края на март са дружеството „Невена“ с над 32% от акциите, както и Централна кооперативна банка и фондовете „Куест вижън“ и „Прайм асетс“, всяко от които има над 5% от акциите. Пазарната капитализация на холдинга е 75.6 млн. лв.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Пивоварите се похвалиха – продажбите на бира са дали над 435 млн. лв. на бюджета

Съюзът на пивоварите в България (СПБ) отбеляза 20-ата си...

Министерство на енергетиката застава твърдо зад Закона за ВЕИ

Министерство на енергетиката твърдо зад Закона за ВЕИ. Това стана...

Продава се завод на изумителна цена в Асеновград

Още един индустриален обект в Пловдивска област е напът...

Цeнитe нa ĸoлитe нa cтapo y нac тpъгвaт нaдoлy – ĸaĸви ca тeндeнциитe нa пaзapa

Πaзapът нa yпoтpeбявaни aвтoмoбили в Бългapия тaзи щe пpeминe...