неделя, ноември 24, 2024

Пеевски направи любопитна покупка

Date:

Сподели новината.
“Експрес логистика и дистрибуция”, което през 2017 г. беше продадено в пакет с марките на “Булгартабак” на British American Tobacco (BAT), ще се върне в корпоративната орбита на депутата Делян Пеевски. Това става ясно от заявление за концентрация в Комисията за защита на конкуренцията, според което “Логистик груп инвест” възнамерява да придобие дружествените дялове в дистрибуторската компания, която е сред десетте най-големи компании по оборот в страната с над 1.2 млрд. лв. приходи за 2018 г.

“Логистик груп инвест” е създадено през февруари 2019 г. с 50 хил. лв. капитал, от които са внесени минимално изискваните по закон 25% по сметка в Първа инвестиционна банка. Акциите са поделени поравно между двамата учредители – Христо Лефтеров и Симеон Алексиев, които имат преки връзки с контролираните от Пеевски “Булгартабак” и “Лафка маркет”.

Христо Лефтеров е управител на “Експрес логистика и дистрибуция” (ЕЛД) от 2015 г., допреди тя да бъде прехвърлена на BAT две години по-късно. В началото на този период собствеността в компанията е поделена между офшорка Lanezal Limited и другия управител Виктор Зарев, а след серия трансформации едноличен собственик на ЕЛД става дъщерната фабрика на “Булгартабак” – “Благоевград БТ”. Малко след това дистрибуторското дружество беше продадено в пакет с марките на цигарения холдинг и веригата на Lafka в Босна за 100 млн. евро. Преди ЕЛД Лефтеров е бил търговски директор в “Булгартабак”, в периода след приватизацията.

Освен това има и по-прясна връзка – през април 2019 г. “Благоевград БТ” си регистрира ново 100% дъщерно дружество – “Бул експрес логистик”, което, съдейки по името и предмета на дейност, трябва да е конкурент на ЕЛД. За негови управители са назначени изпълнителният директор на “Булгартабак” Владимир Жеков и Христо Лефтеров, които могат да го представляват и поотделно.

Симеон Алексиев е адвокат, който от 2014 г. досега е в борда на “Лафка маркет” (преди под името “Табак маркет”). Към момента собствеността на веригата Lafka е поделена, като 50% се държат от “Благоевград БТ”, а другата половина – от австрийското FMCG Holding, което според декларацията за действителен собственик е притежание на Волфганг Рекендорфер.

В управлението на “Логистик груп инвест” освен двамата собственици влиза и още един адвокат – Петър Райков, който също е в борда на “Лафка маркет”. Лефтеров е изпълнителен директор, а Алексиев председател на съвета на директорите.

Странна логика

До голяма степен сделката е любопитна, защото е трудно да се намери обосновка за нея. BAT придоби компанията, чийто основен бизнес е дистрибуцията на цигари, едва преди две години и половина. Сега цигареният концерн с купените марки на “Булгартабак” продължава да е лидер на пазара с почти 40% и затова изглежда странно да продаде дистрибуторското си дружество и да се остави в зависимост на местен играч. Освен марките на BAT тя работи с гръцката Karelia, както и с “Национална лотария” на Васил Божков.

“Основният фокус на сделката през 2017 г. беше придобиването на определени марки цигари в България, с което BAT получи възможност да развие вече успешния ни основен бизнес в страната”, обясниха от международния концерн пред “Капитал”. “Потенциалната сделка за продажбата на логистичната компания ЕЛД ще позволи на БАТ България да се съсредоточи върху продължаване на развитието на основния ни бизнес с цигари и нагреваеми тютюневи изделия в страната”, се казва още в отговора.

От BAT отказаха да предоставят детайли по сделката с обяснението, че те са търговска информация. “В контакт сме с компанията купувач през последните няколко месеца. “Логистик груп инвест” е дистрибуционна компания, която вярваме, че притежава нужния опит в областта на бързооборотните стоки. Също така компанията има и разработена стратегия за развитието на бизнеса на ЕЛД”, коментираха още от BAT, като потвърдиха, че възнамеряват да продължат да работят с дистрибутора и след финализирането на продажбата.

Същевременно и за купувача трудно може да се намери ясна логика, доколкото вече “Булгартабак” практически затвори производството си на цигари и сега основната част от приходите на холдинга идват от търговията с техника на дъщерното му “Техномаркет България”. Възможен вариант е да се търси окрупняване на дистрибуция на едро и на дребно в търсене на инвеститор, желаещ да купи бизнеса по цялата верига.

Самата ЕЛД е най-големият дистрибутор в България с 1.2 млрд. лв. приходи за 2018 г., което е близо 15% ръст спрямо 2017 г., но в този оборот влиза и акцизът и ДДС-то на продаваните цигари, което изкуствено го раздува. Печалбата за 2018 г. е 3.2 млн. лв., докато през 2017 г. компанията регистрира 10 млн. лв. загуба. Персоналът плавно расте и към юни 2019 г. в нея работят над 1000 души. Lafka отчита 237.5 млн. лв. приходи и 5.3 млн. лв. печалба за 2018 г. като служителите в последните години падат от над 2000 през 2016 г. до около 650 сега.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...