Загубите на държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” продължават да се увеличават въпреки опитите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да поддържа централата жива с извънредни заповеди за изкупуване на енергията ѝ. За първите шест месеца на 2019 г. дружеството е на минус с внушителни 145 млн. лв., което е с 22 милиона повече от отчетената за същия период на миналата година загуба.
Общо натрупаната загуба вече е 772 млн. лв., а дълговете са над 1.5 млрд. лева. ТЕЦ-ът буквално е изправен пред фалит, тъй като не е в състояние да покрива разходите си и изцяло разчита за това на финансовата помощ от собственика си – Български енергиен холдинг. Сумата дотук надхвърля 800 млн. лв. и на практика не може да бъде изплатена. БЕХ задвижи процедура за увеличение на капитала на ТЕЦ-а чрез преобразуване на 600 млн. лв. дълг, но вече половин година няма разрешение за това от ЕК, а и ефектът ще е само временен.
Проблемите на ТЕЦ “Марица-изток 2” неизбежно ще започнат да се прехвърлят и към държавните “Мини Марица-изток”, тъй като в един момент може да спре да плаща за доставените въглища. По последни данни натрупаните задължения само към мината са около 150 млн. лева и няма изгледи да намалеят.
Любопитно е, че в междинния доклад за дейността не е отразена аварията, при която в края на юни се срути коминът на 8-и блок на централата. Така остава неясно какви точно материални щети са нанесени и колко би струвало отстраняването им.
Все по-скъпите квоти
Основната причина за влошаващото се финансово състояние на ТЕЦ “Марица-изток 2” е повишената цена на въглеродните емисии. Ако през 2018 г. тя се вдигна от около 8 до 20 евро за тон, то от началото на 2019 квотите CO2 се търгуват за средно 25 евро/тон, а от юли насам са дори над 28 евро.
Тази промяна най-ясно се вижда от факта, че за първото полугодие на годината разходите за квоти са с 66.6% по-големи спрямо същия период на миналата година – 192 срещу 115 милиона. Тези плащания представляват 55% от общите приходи на ТЕЦ-а и вече надвишават значително сумите за покупка на въглища, които са малко под 121 млн. лв. Прогнозите са, че в следващите месеци цената на квотите ще достигне над 30 евро за тон, което означава, че държавната електроцентрала неизбежно ще трупа още по-голяма загуба.
Липса на реформи
На този фон няма никаква оптимизация на разходите за персонала, които дори се повишават с 5% спрямо първото полугодие на 2018 и надхвърлят 58 млн. лв. Проблемът е, че в централата работят над 2400 души, или три пъти повече от тези в двата частни ТЕЦ-а в Маришкия басейн. Поддържането на толкова много служители е неоправдано и от гледна точка на производството – през по-голямата част от годината работят само 3 от 8-те блока на ТЕЦ-а.
Електроенергията на “Марица-изток 2” е неконкурентна на свободния пазар именно заради високите разходи за въглеродни емисии, като изчисленията показват минимално необходима цена от около 140 лв./мВтч. Въпреки повишаването на борсовите цени от началото на тази година те все още средно са под 100 лв./мВтч. При тези производствени разходи държавният ТЕЦ не трябваше да работи и за регулирания пазар, от който се снабдяват битовите потребители. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обаче издаде извънредна заповед и задължи КЕВР да предостави определена квота на централата. Но това няма да доведе до печалба, а само ще позволи на дружеството да бъде активно и през тази година и да не съкращава служители.