неделя, ноември 24, 2024

Краят на Великобритания

Date:

Сподели новината.

“Както и да го гледаме, не би имало поводи за икономическа радост при Brexit без сделка.” Това написа преди дни в сп. New Statesman проф. Джагджийт Чада, директор на Националния институт по икономически и социални проучвания (NIESR) на Великобритания. Малко преди това NIESR излезе с доклад, според който Великобритания е обречена на анемичен ръст за тази година и следващата, освен ако вече не е изпаднала в рецесия. И то точно когато новият премиер Борис Джонсън идва на власт.

Така и без това нелеката задача пред Джонсън става още по-трудна, независимо дали изобщо има някакъв план как да преговаря с ЕС извън просто да заплашва 27-те с варианта “тръгваме си на 31 октомври без сделка и ще видите вие”. Досега Великобритания успяваше да избегне най-лошите очаквани икономически ефекти от Brexit. Настоящият срив на паунда до почти двегодишно дъно, лошото представяне на производствения сектор и нарастващият ужас на всички нива на британския бизнес допълнително усложняват уравнението и стесняват опциите на Джонсън.

Засега той продължава да настоява ЕС да отвори отново злополучната сделка за напускане, сключена с предшественичката му Тереза Мей. В същото време правителството му засилва подготовката си за излизане без сделка. Дали това е блъф или реална стратегия няма голямо значение за британския бизнес, който все повече чувства негативите дори само от възможността за “твърд” Brexit.

Бодро към пропастта

Инфографика

Brexit без сделка перманентно ще забави потенциалния ръст на британската икономика.

Според доклада на NIESR, дори ако Лондон някак си успее да сключи сделка с ЕС – нещо, което в момента изглежда като непосилен подвиг – британската икономика ще нарасне на годишна база едва с 1% през 2019 г. и пак с толкова през 2020 г. За забавянето допринасят както хаосът около Btexit, така и външната несигурност заради търговската война между САЩ и Китай и свиването на растежа в еврозоната. NIESR смята, че вече има 25% шанс Великобритания да е влязла в рецесия. А дългосрочният ефект от “твърд” Brexit би бил британски БВП, който е “перманентно” по-нисък с 5% от прогнозираните нива при оставане в ЕС или при излизане с благоприятна сделка (виж графиката).

“В сравнение с очакванията ни от миналата година световният растеж за 2019 г. ще бъде с 0.5% по-нисък поради търговските спорове и забавянето в ключови развиващи се икономики. Това увеличава глобалната несигурност и отлага вземането на важни решения”, обяснява проф. Чада. Търговската война кара британските производители да продължават да се фокусират в познатия и удобен пазар на ЕС въпреки въпросителните около Brexit. Това намалява алтернативите им при Brexit без сделка и засилва бъдещите загуби.

“На новия премиер може да му се наложи да се справя със същия залог на европейските преговарящи като Мей – оставане в митническия съюз поради Ирландската граница – но без да може да се облегне на стабилна икономика, чрез която да спори за Brexit без сделка”, заключва Чада.

Готови или не

“Липсата на подготвеност за сценарий без сделка сред малкия бизнес е плашеща”, коментира говорител на британската Федерация на малките бизнеси пред Guardian. Основната причина е, че малките бизнеси нямат ресурс да отворят свои клонове в европейски страни, като правят големите финансови компании от лондонското Сити. Още повече че малките фирми може веднъж вече да са опитали да се подготвят за Brexit на 29 март, който просто не се състоя. И в момента нямат налични финанси да направят това за втори път в края на октомври.

Сегашният ужас сред британските бизнес лобита се дължи донякъде на усещането, че шансовете за вариант без сделка са ниски. Според скорошно бизнес проучване 47% от интервюираните собственици на малки бизнеси във Великобритания са направили планове да увеличат търговията си с ЕС тази и следващата година. В същото време само за последния месец британското правителство е изпратило писма до 165 000 компании, които не са се регистрирали дори за най-базовите подготвителни мерки за Brexit без сделка, въпреки че усилено правят бизнес с ЕС. И сега идването на Джонсън събужда множество малки бизнеси за реалността, че търговията им може изцяло да пропадне или да се оскъпи рязко от 1 ноември.

Липсата на адекватна информация от страна на правителството също подпомага чувството за хаос. “На бизнеса се казва да се подготви за вариант без сделка, но просто липсва базова информация, чрез която да планираме”, оплаква се пред Guardian Клеър Уокър от Британската търговска камара. Сега правителството на Борис Джонсън обещава да похарчи 100 млн. паунда за информационна кампания за Brexit без сделка и още един млрд. паунда за “подготвеност”, ако се стигне до този вариант. Пропадналите търговски договори и дългосрочни планове обаче не могат да бъдат върнати назад.

Срив в производството

“Ако видите, че се задава буря, ще извадите торбите с пясък. Това не означава, че ще спрете цялостно наводнението – сигурно ще загубите кухнята, но поне може би ще спасите спалнята. Там сме в момента”, описва ситуацията пред британската BBC заместник-директорът на Конфедерацията на британската индустрия (CBI) Джош Харди. Данните на CBI показват, че обемът на производството в страната бележи най-големия си срив от финансовата криза насам поради намалено вътрешно и международно търсене.

Добра илюстрация е състоянието на автомобилният сектор. Според Асоциацията на моторните производители и търговци (SMMT), инвестициите в британския автосектор за първата половина на 2019 г. са намалели със 70% на годишна база. Инвестициите в намаляват от вота за Brexit насам, но тази година достигат дъното. “През последните 7 години британската автомобилна индустрия беше истински успех – средно получавахме около 2.5 млрд. паунда инвестиции на година. В първите 6 месеца на тази година дори не се приближаваме до половината от 2.5 млрд. паунда. Става дума за 900 млн. паунда, което се дължи на страха от Brexit без сделка”, обяснява пред BBC изпълнителният директор на SMMT Майк Хос.

С вързани ръце

Агресивната реторика на правителството на Джонсън, негативният доклад на NIESR и лошото представяне на производствения сектор доведоха и до срив на паунда. Всичко това допълнително намалява така или иначе почти несъществуващите шансове на Джонсън да направи Brexit успех.

В същото време не е сигурно дали стагниращата британска индустрия може да спечели от поевтинялата валута – според оценки на CBI производственият сектор не е успял да се възползва достатъчно от по-ниския паунд в периода 2017-2018, когато световната икономика беше във възход. И едва ли ще успее сега, колкото и да пада британската валута. По думите на старшия пазарен анализатор от IG Джошуа Махони пред Guardian: “С два месеца, оставащи до крайния срок, имаме всички причини да вярваме, че паундът има да се свлича още с много.”
Според анализ на директора на Chatham House д-р Робин Ниблет потенциалната успешна стратегия на Джонсън, ако въобще има такава, е да докара Великобритания до излизане без сделка на 31 октомври, като демонизира ЕС през цялото време. Веднага след напускането Джонсън трябва да договори тримесечно отлагане на последствията от “твърдия” Brexit за въвеждане на минимални защити и от двете страни. Ако това не мине през британския парламент, тогава Джонсън би могъл да свика нови избори с надеждата да спечели с убедителен мандат. Изборите от своя страна биха могли да склонят ЕС да даде на Великобритания още време. Но докато се случва всичко това, Джонсън ще трябва и да гаси пожарите на вече започнала икономическа криза

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Агенция в Нюрнберг обяви заплатите в различните региони на Германия

Най-бедната провинция от Германия е Мекленбург-Предна Померания. Тя е в Североизточна...

Испаноговорящите и работниците върнаха Тръмп в Белия дом

Доналд Тръмп направи историческо завръщане на поста президент на...

Тръмп победи

Кандидатът на републиканците Доналд Тръмп обяви, че неговата президентска...