Богатата на петрол азиатска държава Бруней въвежда от днес наказания, основани на традиционното мюсюлманско законодателство, включващи убиване с камъни за хомосексуалност и изневяра.
Заради това известни имена като Джордж Клуни и Елтън Джон призоваха за бойкот на всички хотели, в които султанът има участие, каквато е веригата Dorchester Collection.
Но освен това в наказателния кодекс влизат и такива мерки като рязане на ръка за кражба и отсичане на левия крак на същия човек при повторна кражба, информира Дневник.
Смъртно наказание заплашва и осъдените за извършване на определени форми на черна магия.
Това е част от тенденция в Югоизточна Азия, където властите удовлетворяват искания на консервативно настроено население с крайни ислямски възгледи. В две провинции на съседните Индонезия и Малайзия обвинените в хомосексуални действия се наказват с бой с тояги. Само в Индонезия местните власти са въвели между 1999 и 2021 г. над 440 закона, основаващи се на шериата. Сред тях са забраните да се продава и употребява алкохол и задължаването на жените да носят “сдържано” облекло.
Но Бруней безспорно е най-краен в това отношение. Въвеждането на шериата в националния наказателен кодекс започна поетапно през 2013 г., точно когато започна и забавянето на икономиката. Страната е със само около 400 000 души население, което не плаща данъци и получава от държавата безплатно образование, здравеопазване и жилища за мнозина. В Бруней не се провеждат избори, политическото инакомислие не се толерира, а дейността на други вероизповедания е забранена.
Султан Хасанал Болкиа е на 72 години и по принцип се наблюдава завой към консервативни действия на целия кралски двор. Анализатори сравняват действията му с това, което се случва в Саудитска Арабия, също пострадала от поевтиняването на петрола през последните години. Там властите полагат усилия да намалят зависимостта на икономиката от петрола и да модернизират дълбоко консервативните закони и начин на живот.
Тепърва ще се види колко стриктно ще се прилагат новите наказания. В Бруней има смъртно наказание, но екзекуция не е изпълнявана от 1957 г. насам, когато страната беше британска колония.