Все някога британското правителство ще трябва да каже истината на избирателите: че някои обещания, дадени преди референдума за Брекзит, просто няма как да бъдат изпълнени. Коментар на Клаус-Дитер Франкенбергер от ФАЦ.
Миграцията и правото на свободно придвижване в рамките на ЕС – това бяха двете теми, които мобилизираха особено силно податливите британски избиратели и спомогнаха за успеха на кампанията за Брекзит. Логично сега Лондон се чувства задължен да действа по въпроса. Пълна тайна е обаче как британското правителство ще успее да убеди Брюксел да наложи ограничения в правото на свободно придвижване към Великобритания и едновременно да разреши неограничен достъп на британските граждани до вътрешния европейски пазар.
Редакцията препоръчва
Как Брексит ще засегне българите
След първоначалния шок идва ред на въпросите: какви ще са последиците от Брексит за България? Как ще се отрази това решение на българите, които работят и учат на Острова? И дебнат ли някакви неподозирани опасности? (27.06.2016)
Кои европейци ще имат право да останат във Великобритания?
Грозни атаки срещу източноевропейците на Острова
По време на преговорите, чието начало е някъде в далечното бъдеще, някои страни-членки на ЕС сигурно ще бъдат готови да направят отстъпки в преговорите, други обаче няма да отстъпят и на йота от пълното право за свободно придвижване на работната ръка. И все някога британското правителство ще трябва да признае пред избирателите си, че розовото бъдеще без нови чужденци в страната така и няма да дойде. Както и, че други обещания няма да бъдат изпълнени.
Трогателно е, когато министърът за Брекзит казва, че пред тази прекрасна страна се откриват нови хоризонти. И човек неволно се чувства като дете, на което разказват приказка за лека нощ.
Клаус-Дитер Франкенбергер, ФАЦ
Frankfurter Allgemeine Zeitung
www.faz.net