Първият български геостационарен комуникационен сателит BulgariaSat-1 премина успешно последния щателен тест преди изстрелването му.
При него се е извършила проверка на формата на антените и тяхната възможност да осигурят необходимата мощност за предаване и получаване на сигнали от точно зададено от контролния център в България място на земята. Сателитът беше поставен в специално съоръжение, наречено Compact Antenna Test Range (CATR), което представлява без-ехова камера – помещение със специална изолация. Тя предпазва от смущаващи радиочестотни сигнали и абсорбира външните фактори, които биха повлияли на измерванията.
На геостационарна орбита, на 36 000 км над земята, BulgariaSat-1 ще получава и предава различни видове данни през приемници на земята чрез радиовълни с цел да осигури на потребителите на “Булсатком” висококачествени телевизионни и комуникационни услуги. Проведеният тест симулира разстоянието, което трябва да се измине, и потвърждава, дали обсега на покритие е правилно дефиниран и дали сателитът ще работи акуратно спрямо заложените цели след като пристигне на определената му геостационарна позиция.
Производителят на сателита, водещата в сектора компания Space Systems/Loral (SSL), съобщи, че BulgariaSat-1 е завършил успешно проверката на антените, с което приключва фазата на тестване.
В момента BulgariaSat-1 преминава заключителни тестове за готовност за изстрелване.
Сателитът ще бъде изстрелян в орбита чрез ракетата-носител Falcon 9 на фирмата SpaceX. Изстрелването на българския сателит ще бъде осъществено от Кейп Канаверал, Флорида, САЩ и ще бъде предавано на живо. (Припомняме обаче, че преди дни ракета Falcon 9 се взриви при изпитания няколко дни преди предвиден полет в Космоса.)
BulgariaSat-1 е основополагаща част от стратегията на “Булсатком” за предоставяне на високо-качествени телевизионни и комуникационни услуги и продукти на клиентите на компанията.
Когато бъде изстрелян, BulgariaSat-1 ще бъде първият български геостационарен комуникационен сателит в историята на България и ще бъде позициониран на българската позиция на геостационарната орбита, осигурявайки директно до домовете телевизионни и комуникационни услуги на Балканите и в други европейски региони. Производството на сателита бе възложено на водещата в тази област компания – Space Systems/Loral (SSL), базирана в Силициевата долина в САЩ.