Тестиси в пастета, зурли в кренвиршите, пилешки изрезки и кожа в салама. И най-дребните частици животинска плът се оползотворява от колбасарската промишленост в местните произведения. Зсега не е намерено приложение единствено на копитата, козината, човките и перушината. Съществуват обаче машини, които превръщат свинска глава във фин пастет само за броени секунди. Същият е ефектът и с цяла кокошка – пъха се от едната страна, от другата излиза на кренвирш.
“Не съм чувал някой да заколи животно и да го продаде за приготвяне на колбаси. Никой не се наема да произвежда луканка от бут или плешка, тъй като цената на такъв продукт драстично би надвишила дори тази на най-квалитетните луканки, които вървят по 20-25 лв. за килограм”, споделят хора от бизнеса с добавки за колбасарката индустрия.
Месото, което все пак се влага в по-скъпите продукти, се внася под формата на дълбоко замразени калъпи. След пристигането в цеха, месото се оставя извън фризерите за една вечер, за да може да бъде нарязано от машините.
Става дума за разнородно месо, включително от диафрагми, от хранопровода, често придружено с голямо количество сланина. Непродаденото охладено месо от витрините, което е годно, но с влошен търговски вид, също заминава за преработка.
Всички субпродукти като черен и бял дроб, крачета, бъбреци, шкембе, далаци, бузи, уши и опашки се продават отделно. Ако обаче не бъдат реализирани, стават на пастети или на кренвирши. Същото важи и за пилешките трътки, зурлите и дори тестисите.
Благодарение на модерните машини за обезкостяване се отделя всяка останала частица пилешко по кокалите. Това е масово използваното в саламите МОМ – механично обезкостено месо, известно още като прат. Освен месо в него попадат мускулна тъкан, сухожилия, дребни кости частици.
Свинската и телешката кожа, както и костите са и суровина за производството на колаген, който също се влага в саламите. Освен в нискокачествените колбаси, свинската кожа се използва за приготвянето на гранули или други кучешки лакомства.
Оглозганите след преработка кокали, както и нереализираните глави и крачета също се продават на кучкарниците.
Родните производители влагат и големи количества сланина в приготвените колбаси. Ако в кренвиршите има сланина дори е добре, но напоследък и тя повиши цената си, заради което се слага изкуствена сланина, обясни служител в голяма ферма за месо със затворен цикъл на производство.
Изкуствената сланина се изработва от растителна мазнина, сгъстена с алгинат.