събота, ноември 23, 2024

Вижте кои са новите почетни бургазлии

Date:

Сподели новината.

Днешното никулденско заседание на бургаския местен парламент започна с едноминутно мълчание в памет на внезапно починалия вчера общински съветник Евгений Мосинов.

Сесията традиционно се свиква за обявяване на новите почетни граждани и отличените с други награди бургазлии. Всички те бяха поздравени от кмета Димитър Николов, областния управител Вълчо Чолаков и председателя на Общинския съвет Костантин Луков.

 

* Ето и имената на новите почетни граждани:

 

Арх. Константин Коцев, архитект

Роден е на 24 май 1946 г. в гр. Бургас. През 1964 г. завършва Първа гимназия “Г. С. Раковски” и е приет в архитектурния факултет на Висш инженерно-строителен институт – София.

През 1972 г. е част от екипа, разработващ Застроителен и регулационен план на ж.к. “Изгрев” и за изготвяне на план за нов жилищен квартал в Бургас – ж. к. “Меден рудник”. Арх. Коцев е автор на голям брой жилищни сгради, сред които най-дългият в България жилищен блок №55 в ж.к. “П. Р. Славейков” и жилищен блок №53 в ж.к. “Изгрев”, в който за първи път е приложена схемата “Dopelsekcion”.

От 1980 г. арх. Коцев е назначен за главен архитект в ОНС – Бургас, а през 1988 г. с негово участие се разработва предварителния Застроителен и регулационен план на курортен комплекс “Слънчев бряг”. От 1987 г. арх. Коцев работи в Областна администрация-Бургас като главен архитект, зам.-областен управител, началник отдел и главен секретар. Автор е на проекта на параклис “Свети Мина”, който дарява на военното поделение в Атия.

Архитект Коцев получи своята награда лично.

 

Никола Станчев, скулптор

Роден е през 1943 г. в гр. Добрич. Завършва Национално училище за изящни изкуства “Илия Петров” и Национална художествена академия “Николай Павлович” в София. Никола Станчев допринася за обогатяването на градския пейзаж на Бургас като творец, главен художник на Община Бургас и организатор на Международния симпозиум по скулптура от камък на открито през 1976-1979 г.

Автор е на много монументални творби в града: входния знак на Бургас, пластичните композиции “Представлението започва” пред Държавна опера, “Куфар на спомените” на площад “Царица Йоана”, “Прибой” в градинката до Часовника, паметника на Христо Фотев в Морската градина, скулптурната група “Момчето, което говори с птици” и “Рибарска мрежа” на бул. “Алеко Богориди”. Носител е на награди от Международен конкурс за паркова скулптура (Вайнсенфелс, Германия, 1999 г.), Национална награда за скулптура “Приятели на морето” (2012 г.), Национална изложба “Алианц” (2014, 2016 г.), Национална награда на Съюза на архитектите (2016 г.).

Никола Станчев получи своята награда лично.

 

Петър Дойчев, доайен на туризма в България

Роден е в Бургас на 19.09.1924 г. След Немското училище в града завършва Стопанската академия във Варна. Трудовата му биография в сферата на туризма започва през 1948 година. Петър Дойчев преминава последователно през всички стъпала в професията, заемайки различни оперативни и управленски позиции от администратор и екскурзовод до началник на отдел “Средства за подслон и хранене” към Комитета по туризъм, сега Министерство на туризма.

Петър Дойчев има принос в изграждането, развитието и управлението на големите туристически комплекси по българското Черноморие, както и в обучението и подготовката на кадри за туризма. Той е сред инициаторите за построяването на хотелите “Приморец”  и “България” в Бургас и за развитието на града ни и южното Черноморие като туристическа дестинация.

Петър Дойчев е канен като гост-лектор в престижни европейски училища по туризъм в Швейцария и Италия. Автор е на книги и учебни помагала за обучение на кадрите в туризма. Той е подкрепил идеята за създаването на Институт по международен туризъм през 1967 г. и Център за усъвършенстване на ръководни кадри в туризма през 1977 година.

От името на Петър Дойчев наградата получи проф. Стоян Маринов.

 

Мустафа Чаушев, певец

Роден е на 10 април 1943 г. През 1968 г. завършва първия випуск на Естрадния отдел на Държавната консерватория в класа на Ирина Чмихова. Истинският му пробив идва с кавър на песента “Жената на моя приятел” на френския изпълнител Адамо. Дебютира на голямата сцена през 1969 г. и става популярен с изпълнения на шлагери, много от които композирани от Тончо Русев. Солист е на оркестър “Балкантон” с диригент Димитър Ганев. С преводната песен “Нямаш време ти за мен” по текст на Надежда Захариева става “Новият глас на Радио София” през 1969 г. През 1970 г. осъществява две концертни турнета в Русия с Лили Иванова, а през следващите години многократно гостува там със самостоятелни шоу програми. Песента “Мое слънце” (музика Морис Аладжем, текст Димитър Ценов) става “Мелодия на годината” на месец май през 1972 г., а “Момчето и вятъра” печели трета награда на радио конкурса “Пролет”. Бил е солист на Ленинградския диксиленд и Московския мюзикхол. Прави турнета в Сърбия, Полша, Чехия, Алжир, Тунис, Мароко, Куба, всички съветски републики и Турция.

През 2010 г. е удостоен с награда “Златна лира” на Съюза на музикалните дейци в България. През 2013 г. певецът получава наградата “Златен век” на Министерство на културата.

Мустафа Чаушев получи своята награда лично.

 

Д-р Стойчо Кьосев, философ

Роден е на 17 ноември 1954 г. Завършва Английската езикова гимназия в Бургас и специалност “Философия” и “Социология” в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, където защитава докторат по антична философия.

По време на комунистическия режим е учител по философия и главен асистент по философия в полувисшия институт по машиностроене и електротехника /днес Технически факултет в БСУ/.

Учредява общоградски философски клуб “Сократ”, за което е международно признат за дисидент с принос в борбата за демокрация. След 1989 г. е учредител на първото демократично движение в Бургас – Клуб за демократични промени “19 ноември”. Активен участник е в дейността на Българското сдружение за честни избори и граждански права.

Приносът му за града е във формиране и решително отстояване на идеята за създаване на БСУ. Учредител е на БСУ и първи директор на Университетското издателство. Има решителен принос за предоставяне на сградата на бившата междуокръжна партийна школа в Бургас за нуждите на здравеопазването.

Създател е на първата частна социологическа агенция в града и автор на много публицистични и научни статии в наши и международни издания, включително на публикуваната в интернет книга “Истории на кръста”.

От името на Стойчо Кьосев наградата прие синът му Димо Кьосев.

 

* Тази година посмъртно бе връчена наградата “Почетен общински съветник на Бургас”:

Рикардо Тоскани, архитект

Тази година се навършват 90 години от неговата смърт. През 1885 г., след вероломното нахлуване на сръбските войски в България, Тоскани оглавява италианското Дружество за взаимопомощ (Mutuo Soccorso) и заедно с още 70 италианци отиват доброволци на фронта срещу Сърбия, за да защитават Съединението на България. За участието им в победния марш на българската войска са отличени с медал от италианския крал. След войната Тоскани пристига в Бургас, където през 1895 г. градският съвет му дава право да ръководи строителството на частни постройки. Тоскани е флагман на модернизацията на града като изгражда някои от най-емблематичните му сгради. Той участва в проектирането и строителството на катедралата “Св. Св. Кирил и Методий”. Негово дело са проектите на редица красиви сгради в Бургас – хотел “Империал”, къщите на Йови Воденичаров, къщите на Иван Хаджипетров, Исак Презенти, братя Калиманови, Стефан Родев и др. До голяма степен промяната в архитектурния облик на централната част на Бургас е негова заслуга.

От името на Рикардо Тоскани наградата получи Галина Кирякова от католически храм “Дева Мария”.

 

* Днес бяха връчени още няколко отличия:

С медали на Община Бургас за почетна служба бяха наградени стоматологът Ана Караиванова и старшата сестра в УМБАЛ Бургас Радостина Димитрова.

– С почетни значки за спасяването на човешки живот бяха наградени Бисер Русимов, Иво Иванов и Стефан Петров.

 

Днес се получиха поздравителни адреси от побратимените руски градове Краснодар и Ярославъл, а двучленна делегация от Краснодар гостува на Бургас за неговия празник.

 

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Страшен скандал гърми в родната армия, хора изхвърчат като ракети

Направени са рокади във възлови дирекции на Министерството на...

Циклонът атакува! Ураган на прохода Петрохан

Студеният циклон връхлетя и България. Кадри на Meteo Balkans показват обилен...

Колапс в парламента

След един час дебати народните представители не успяха да си изберат...

Градусите падат: Дъжд и сняг връхлитат България в тези дни на ноември

В края на ноември и началото на декември ще...