Болници продължават да точат НЗОК. Последният случай е от Плевен, където частното ДКЦ-1 е ощетило държавата с половин милион лева. За да се спре това, здравни работници препоръчват да се демонополизира Здравната каса по начина, по който бе извършен в Холандия. Вероятно именно заради демонополизацията тази европейска държава е на първо място в класациите по качествено здравеопазване.
Добрата здравна грижа не се постига със създаването на нови, и нови болници. Доказателство за това е пак Кралство Нидерландия. В момента там работят 110 лечебни заведения при над 16 млн души население, а у нас по статистика на НЗОК 372 (в това число влизат санаториумите и различните видове центрове) при около 7 млн. население. Германия също разбра, че големият брой болници натоварва бюджета, без да носи подобрение на здравната грижа и затвори част от тях. За сравнение през 2000 г. те са били 2242, а през 2015 г. – 1980. Частните болници също са намалени – през 2012 г. са били 579, а през 2014 г. – 571.
„Всеки холандец има застраховка. Всички болници са частни, както и застрахователите. Държавата е само и единствено регулатор – регулира цената на застраховката, регулира риска, реимборсира застрахователите, ако се появи рискован контингент от хора. Социално слабите са застраховани от държавата. Цената на застраховката е поделена между работодателя и работника”, обяснява народният представител Семир Абумелих, един от застъпниците на идеята за демополизацията на НЗОК.
„Вноските на работодателя отиват в държавен фонд, а работниците имат свободен избор на кой застраховател да ги дадат. Ако държавният фонд е фалирал или е имал проблеми – самата болница ще получи 60 %. Частните фондове ще дойдат при работника, ще се изредят, ще започнат да се надцакват едни други с лекари, болници, с по-добро лечение. Ще се получи пазарен механизъм на развитие”, допълни Абумелих.