събота, април 19, 2025

КАТ вади тежката артилерия, ловят джигитите със супер модерни камери

Date:

Сподели новината.
Нови супермодерни камери започват да следят от движение и на място за превишена скорост, липса на „Гражданска отговорност”, издирвани и оперативно интересни за МВР автомобили. 23-те уреда в момента се тестват и до една-две седмици се очаква вече да засичат нарушенията, пише „Телеграф”, позовавайки се на шефа на КАТ комисар Росен Рапчев. Устройствата са монтирани в патрулки „Киа”.
В левия долен ъгъл под предния регистрационен номер на всяка от тях има радарен сензор, който разчита какво пише на всяка табела на возило, с която патрулката се разминава. На дисплей в купето униформените разбират веднага дали шофьорът е в нарушение. Ако е така, камерата на покрива на колата прави снимка и се издава санкция. „Дори агресивното поведение на пътя ще се заснема и полицаите ще спират на място такива водачи”, уточни Рапчев. Все още не е ясно дали супермодерните камери ще се засичат от антирадари.
Очите, с които в момента КАТ разполага, пък скоро ще започнат да снимат не само за скорост, но и за каране в бус лента, в аварийната лента на магистралата и за минаване на червен сигнал на светофара. „След фотоси от някои от тях вече се издават електронни фишове за липса на „Гражданска отговорност””, съобщи комисар Рапчев.

Нововъведение е и фактът, че през таблетите, с които полицаите разполагат, вече те разбират не само дали шофьорът има книжка, дали той или колата се издирват, дали има неплатени глоби, но и дали возилото е минало технически преглед.
До края на годината се очаква нови три системи за средна скорост да започнат да контролират водачите на опасни пътни участъци. „В момента има в тунел на магистрала „Люлин”. Скоро ще заработи на шосето Пловдив-Карлово, а след това на две отсечки от по над 8 км. край Микре и на пътя Русе-Бяла”, разясни началникът на Пътна полиция. По думите му това е най-ефективният контрол, защото стационарните и мобилни радари засичат колите на разстояние между 500 и 800 метра.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ужасяващо! Издирван млад мъж от Кула е открит разчленен

20-годишният Мариян Пасков от Кула е убит по особено...

Предстои ни година с много нов дълг – но при какви условия?

Cъcтaвянeтo нa peдoвнo пpaвитeлcтвo и нaмaлявaнeтo нa лиxвeнитe paвнищa...

Опасни детски играчки са изтеглени от пазара в ЕС

Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба...

„Фондацията“: Стана пред очите ни, за секунда! Благодаря, Кирчо! Чакай ни!

С емоционално съобщение от "Фондацията" се сбогуваха с Кирил...