“Литекс” не е ЦСКА”. Този лозунг стана популярен в последните седмици от сагата с армейския клуб. Вероятно е, ако не сте фен на “червените” (а дори и да сте), да сте се загубили в тази сага, или въобще да не сте я проследили и този слоган да не ви говори много.
Тази седмица обаче нещата започнаха да се разплитат: спортното министерство най-накрая взе страна в спора и прекрати договора на ПФК ЦСКА АД (подкрепяно от Васил Божков) за ползване на базите на клуба и започна подготовката за търг. Дотогава стадион “Българска армия” и базата в Панчарево ще се ползват от ПФК ЦСКА – София ЕАД, на Гриша Ганчев и Юлиан Инджов.
Ето защо е време за кратък пътеводител към този казус, в който се преплитат фенски емоции, ценности, футбол, политика и бизнес.
Какво, по дяволите, се случи с ЦСКА?
Преди година отборът на ЦСКА беше пратен в аматьорската В група, заради големите си задължения както към държавата, така и към физически и юридически лица. През август чрез Тодор Иванов, който е в надзорния съвет на “Петрол”, Гриша Ганчев придоби 52% от ПФК ЦСКА АД и започна да издържа финансово клуба. Самото дружество, с което е регистриран отборът от 1999 г. – ПФК ЦСКА АД, обаче изпадна в процедура по несъстоятелност. През октомври Софийски градски съд го обявява в неплатежоспособност със задна дата – 31 декември 2014 г., а през ноември за синдик беше назначена Дора Милева.
С добрите си спортни резултати отборът заслужи изкачване в Б група и дори спечели Купата на България. Връщането в професионалния футбол обаче остана неосъществено, заради проблемите на дружеството. Ганчев опита да прехвърли отбора чрез регистрираното ново дружество ФК ЦСКА АД, което да стане приемник на старото и да продължи в някоя от горните две групи, но БФС отказа. След края на сезона бяха представени два оздравителни плана – от екипите на Гриша Ганчев и Васил Божков, като планът на Божков беше внесен от синдика. И двата към момента са върнати от съда за изчистване на неточности. За 20 юли е насрочено заседание на кредиторите, на което трябва да се избере един от двата плана, но едва ли ще има окончателен резултат. Най-големият кредитор е държавата в лицето на НАП с 54% общо.
Успоредно с това “Чавдар” (Етрополе), където 38.5% от акциите държат Ганчев и Инджов, а Христо Стоичков е с 20%, беше прекръстен на ПФК “ЦСКА 1948” АД. Впоследствие това дружество купи елитния “Литекс” и го преобразува в ПФК “ЦСКА – София” ЕАД със седалище в София. Така де факто “Литекс” стана “ЦСКА”.
Кой къде ще играе?
Откакто започнаха проблемите на ПФК ЦСКА АД, се появиха няколко нови дружества, съдържащи абревиатурата “ЦСКА”. Част от тях бяха използвани за описаните юридически действия. Реално за БФС има два клуба ЦСКА – този на досегашното дружество, както и този на Ганчев и Инджов.
Това лято футболният съюз преструктурира цялото първенство и познатите до сега А и Б група станаха съответно Първа професионална лига и Втора лига. При промените БФС позволи на клубове от по-долните групи да се изкачат в елита, от което се възползва ПФК “ЦСКА – София” ЕАД, като използва лиценза на “Литекс”. Така от започващия на 30 юли нов сезон “ЦСКА – София” ще е в Първа лига. От друга страна, БФС удължи срока за попълване на Втора лига до 25 юли, с идеята отборът на ПФК ЦСКА АД евентуално да бъде допуснат там, ако отговори на лицензионните условия. Възможността това да се случи вече е сведена до минимум, заради прекратяването на договора за ползване на базите. Отделно Ганчев планира преобразуване на друг клуб в “Литекс”, който да играе в третото ниво на футбола. И така и Ловеч ще продължи да има футболен отбор.
Извън футбола ЦСКА има отбори и състезатели в други спортове, които не са засегнати от конкретния казус. Волейболният клуб на червените премина с много трудности през сходно положение с това на ПФК ЦСКА АД, но устоя и продължава състезателната си дейност, като тази есен дори се завръща в евротурнирите.
Кой и как ще ползва базите?
Министерството обяви, че прекратява договора заради “откритото производство по обявяване в несъстoятелност” на ПФК ЦСКА АД. В становището беше обявено, че възможно най-скоро ще бъде организирана “процедура за отдаване под наем на базите чрез търг”. До тогава те ще бъдат ползвани от “ЦСКА – София” на Ганчев, който ще играе в Първа лига.
На практика без базите се обезсмисля оздравяването на старото дружество и се очаква Божков да оттегли плана си. Според информация на “Капитал” от двама източници, близки до Ганчев, бизнесменът вече проучва възможността за изграждането на нов стадион на мястото на “Българска армия”. Представителят на ръководството Милко Георгиев заяви наскоро, че това ще става поетапно, но преди това целта е да се изгради базата на Панчарево, за която ще са нужни около 6 млн. лева. Той каза за “Капитал”, че от очакваното спечелване на търга за наем на базите до получаването на всички разрешения за строеж, ще са нужни около година – година и половина.
Според информация на “Капитал” единият вариант е Ганчев и Инджов да инвестират, а другият е да се намери външен инвеститор. Вече е имало среща на Ганчев с представителя на германската IFS Ива Георгиева. Компанията планираше да изгради нов стадион на мястото на сегашното съоръжение на “Славия” в “Овча купел”, но засега проектът остава неосъществен. Идеята е ЦСКА да има стадион за 22-23 хиляди зрители на стойност около 30 млн. лева. Това лято вече беше сменен теренът на “Българска армия”, а на Панчарево се довършват две игрища, като според ЦСКА инвестицията е за около 1.5 млн. лева.
Губи ли държавата?
Като начало – най-вероятно 14 млн. лв. задължения на старото дружество. Част от тях са обезпечени със земи и с марката ЦСКА. НАП организира три неуспешни търга за продажба на емблемата, като първоначално цената беше 3 680 360 лева. Сега тя може да бъде взета на по-ниска стойност.
Спортното министерство обяви, че по договора с ЦСКА има да получава 929 109.14 лева за данък върху недвижим имот, такса за битови отпадъци и лихви по тях. В никой от оздравителните планове не е било предвидено сумата да бъде изплатена. За да си я получи, ММС поставя като задължително условие към участниците в търга тя да бъде платена.
Намесена ли е политиката в казуса “ЦСКА”?
“За ЦСКА, ако има законов начин, не 11 млн., а и 20 милиона да са необходими, бих настоял пред колегите да вземем такова решение. Защото ЦСКА не е кой да е клуб. Аз съм левскар, но ЦСКА са постигнали най-много”, каза министър-председателят Бойко Борисов пред Би Ти Ви на въпрос дали е ощетена държавата заради дълговете на старото дружество.
Борисов се оказа част от казуса, като в средата на май организира неофициална среща в министерския съвет. Макар официално да се твърди друго, според информация на “Капитал” на нея е присъствал Ганчев, който е разговарял с премиера. След това бизнесменът е напуснал, а срещата на Борисов е продължила с Георгиев, президента на БФС Борислав Михайлов и юристи. От този момент ЦСКА на Ганчев неколкократно публично благодари на Борисов, а след прекратения договор за базите – и на Кралев.
Два пъти в последния месец привърженици, подкрепящи проекта на Ганчев, подготвяха протести пред държавни институции. И в двата случая действията им бяха спирани с обещания пред някои от тях, че казусът ще бъде решен – първият път, че ЦСКА – София ще бъде допуснат в Първа лига, а вторият – че договорът за базите ще бъде прекратен. Така се и случи.
Самият Борисов често е обвиняван от привърженици на ЦСКА, че помага на “Левски”, както и на други отбори. През есента по негов адрес често имаше обидни скандирания на “Българска армия”, преди да се стигне до видимото затопляне на отношенията му с Ганчев.
Кой е “истинският ЦСКА”?
Това е най-сложният въпрос и отговорът е свързан преди всичко с вътрешното усещане на всеки фен. ЦСКА има 31 шампионски титли и 20 Купи на България, както и три полуфинала в евротурнирите. “Историята не е свързана с юридическо лице”, както поясни юрист, свързан с казуса. Изпълнителният директор на БФС Борислав Попов обаче обяви, че новото дружество носи историята и успехите на “Литекс” – а именно четири шампионски титли. Адвокатът на ЦСКА на Ганчев – Радостин Василев, отвърна, че ще бъдат предприети необходимите юридически стъпки, за да се получи правоприемство между старото и новото дружество. Единият обсъждан вариант е да се купи емблемата на ЦСКА. Според източника на “Капитал” юридически правоприемство може да бъде постигнато към късната есен тази година.
От друга страна е гласът на привържениците. Има фенове, като тези от ултрас фракцията “Офанзива”, които видяха края на своя любим ЦСКА. Тази седмица Ганчев пък получи вот на доверие от голяма част от организираните фенклубове. Времето ще покаже дали ЦСКА ще заживее свой пълноценен живот с мнозинството от привържениците си или новият клуб ще остане без величието на марката “ЦСКА”. В крайна сметка футболът е за запалянковците, а всеки решава дали и как да обича даден отбор.
Прецедент ли е това?
В българския футбол подобни трансформации не са новост. Голямата вълна беше в края на 90-те г., когато футболните клубове трябваше да бъдат регистрирани като акционерни дружества, което впоследствие доведе до натрупване на дългове. През различни трансформации и преобразувания минаха пловдивските “Ботев” и “Локомотив”, “Берое”, “Спартак” (Варна), “Ботев” (Враца), “Нефтохимик”, “Черноморец”, “Етър” и накрая “Локомотив” (София), който беше изваден заедно с ЦСКА от А група, но започна възраждането си с ново дружество от най-ниското ниво на футбола. Всеки от тези казуси има по нещо общо, но има и различия.