Много оживено, но особено тихо. Така изглежда центърът на Русе в понеделник, малко след 18 часа. Свещи и цветя се трупат по паметника на свободата, който е точно срещу Съдебната палата. Два дни след бруталното убийство на телевизионната водеща Виктория Маринова няколкостотин човека се събраха, за да почетат паметта ѝ.
Със сълзи и тихи разговори. Далеч от версиите на разследващите и съвещанията на полицията и прокуратурата, наблюдавани от вътрешния министър и главния прокурор, които пристигнаха лично в града в понеделник. Хората на площада не коментират толкова вероятните причини за убийството, а настояват за справедливост – бързо разкриване на извършителя и наказване с цялата строгост на закона. И макар повечето да не вярват вече, че това е възможно, много от тях са дошли на организираното спонтанно в социалните мрежи бдение, защото “тази трагедия е преляла чашата”.
Тялото на 30-годишната Виктория Маринова – административен директор на телевизия ТВН и водеща на предаване в медията, беше открито в събота в близост до крайбрежната алея в Русе. Разследващите обявиха, че смъртта й е причинена от комбинирана травма на главата и задушаване, и уточниха, че убийството е било извършено с особена жестокост.
“Всички ни засяга”
Всички сме потресени – по-близки или по-далечни, това ни засяга”, коментираха събралите се около паметника в центъра. Повечето хора обаче не искаха да говорят с журналисти.
Вики беше известна личност в града – с това, което правеше. Беше слънчев човек, лъчезарен. Затова според мен присъстващите хора сме малко, трябва да сме много повече. Всички трябва да излезем от домовете си и да бдим над случилото се. Надявам се скоро да се разбере кой е извършителят на това ужасно престъпление. Като майка и като жена съм потресена. Това е някакъв кошмар. Аз съм майка на две деца с увреждания. Тя застана зад каузата “Системата ни/ги убива”. На практика – не социалната система, а въобще системата я уби”, коментира една от жените малко след като запали свещ.
Местни журналисти разказаха пред “Дневник”, че Виктория Маринова е представяла интересни личности, добри идеи, впечатлявала е с прояви на състрадателност и грижа. Извън работата си е организирала благотворителни акции за подпомагане на социално слаби деца. В една от последните е събирала пари за учебни помагала за тях и за сираци.
Сълзи и тих гняв в Русе след убийството
© Юлия Лазарова
Сред хората на площада имаше и майки на деца с увреждания, дошли заедно с тях, които припомниха позицията й по време на протестите.
Моят племенник е близък приятел на семейството ѝ. Това е съкрушение за цяла България. На 58 години съм – досега такова нещо не се е случвало. Надявам се извършителят да бъде открит – ако трябва да идваме в София да протестираме”, през сълзи обясни мъж, който остана дълго край паметника със запалена свещ.
Според друга жена единственото притеснение е, че истинският убиец никога няма да излезе наяве. “Това е шок, трагедия. Това е безумие”, коментира тя. По думите ѝ версията, че убийството е поръчково и политическо не може да се пренебрегва с лека ръка и не може да се изключва. “Лесно е да се отговори на това – как поръчкото убийство като тя е била изнасилена. Най-лесно щеше ако е убита с куршум”, обясни тя и намекна, че може целта да е била да не изглежда като политическо убийството.
Спомените за Виктория и гневът от случилото се обаче са повече в разговорите на събралите се спрямо версиите за убийството.
Какво казват разследващите
Четири часа по-рано, от другата страна на площада вътрешният министър Младен Маринов и главният прокурор Сотир Цацаров излизат на стълбите, за импровизиран брифинг пред журналистите. Изявленията им не добавят почти нищо ново спрямо казаното от разследващите за последните 24 часа.
Полицията и прокуратурата нямат водеща версия за извършеното убийство, но и не изключват нито една версия, все още няма заподозрян, а напредъкът е, че има готови резултати от изпратените в София ДНК експертизи, но двамата отказват да отговарят на въпроси какво показват те.
Два са възможните варианта – резултатите от ДНК експертизите да съвпадат с данни в базата на МВР, която е на криминално проявените или да не съвпадат – ако извършителят досега не е бил регистриран в полицейската статистика и това вече прави издирването много по-трудно. Пред разследващите стои и въпросът – дали изнасилването и убийството е извършено от случаен “човек с психични отклонения и силно изразен полов нагон” (по думите на вътрешния министър), или е следствие на планирани действия от такова лице или пък от друг, но с мотив.
Ако разследващите проверяват хипотезата – извършеното да е било с личен мотив, те ще могат да сравнят резултатите от ДНК-експертизите с материал от евентуални заподозрени.
Най-труден за разкриване е вариантът – убийството да е извършено от човек без личен мотив и досега той не е бил криминално проявен. Тогава ще се разчита на други косвени доказателства. Като камери по алеите в Дунавския парк – те обаче са далеч от мястото, където е намерено тялото на Виктория Мартинова или показания на свидетели (досега няма официално данни за такива).
Реакции на местни журналисти
Между крайбрежната алея, Съдебната палата и площада в последните 24 часа обикалят и местните журналисти – кореспонденти на националните медии, локалните им секции или местни медии.
Те коментират и фокусирането върху Маринова основно като “разследващ журналист”. На практика тя не е водила разследвания досега, а започва темата в първото предаване “Детектор”, излъчено на 30 септември. То е наследник (по собственото ѝ представяне в анонс) на предишното, което води – “Подиум”.
Маринова е водещ на “Детектор”, а в него е излъчено интервю на редактора Иван Иванов с журналистите Димитър Стоянов от “Бивол” и Атила Биро (Attila Biro) от RISE Project Romania, задържани от полицията във връзка с разследване за корупция при разпределението на средства за европроекти от “Джи Пи груп”.
“Това можеше да е продавачка в магазин, можеше да бъде фризьорка, можеше да бъде цигуларка в операта – никога не трябва да има търпимост към зверско убийство. Можеше да бъде млад мъж, можеше да е възрастен мъж. Това можеше да е всеки един от нас. Това е жестокост, която не трябва да се допуска. Винаги е имало и ще има психопати. А може и да е друга причината – ние няма как да знаем, докато не се изкажат официално разследващите органи”, коментира за “Дневник” Ася Пенчева, кореспондент на БНР в Русе.
Тя каза, че е “факт, че има достатъчно генетичен материал, т.е. извършителят си е оставил личната карта там. Той ще бъде разкрит. Но ако продължи версията, че това е убийство свързано с работата ѝ – този балон ще се спука и то грозно ще се спука като залее всички нас. Ако обаче ние си мислим, че това е битово убийство, а то е било мотивирано от работата ѝ – тогава пък ще бъде удар върху нас. Лошото е, че днес всеки, които има статус във “Фейсбук” се мисли за журналист. За да си журналист ти трябва да четеш документи, трябва да имаш особена чувствителност и да разделяш страните, ясно да виждаш страните и да не се превръщаш в морален съдник на една или друга, а да представяш фактите. Тук имаше изкривяване от страна точно на журналистическата гилдия – беше преекспонирано”, заяви Пенчева, но подчерта, че все пак трябва да изчакаме разследващите да кажат.
По думите ѝ, въпреки всички уточнения за предаването – то е интервю с разследващи журналисти, което не е направено от нея – кара журналистите в Русе да мислят, че “Биволъ” добре използваха ситуацията да направят реклама на изданието си.
За разследвания нито тя, нито телевизията е имала претенции, коментират местните журналисти. Според тях не става дума за прекъсване на разследване.
Сълзи и тих гняв в Русе след убийството
© Юлия Лазарова
Татяна Савова коментира, че “някой се опита да яхне гребена на вълната и едно криминално деяние да го превърне в нещо, което засяга професията журналист, като цяло. Не бива да се правят такива кардинални изводи без да се знаят фактите и без да има резултат от разследването. Представете си, че на мястото на Вики беше някоя обикновена жена, случайно попаднала. Тогава за какво щяхме да говорим”.
Международните медии, които без да си проверят информацията и каналите, по които проверяват информацията, също много допринесоха за ситуацията в интернет пространството в момента”, коментира Ахмед Алиев от “Дарик радио”. А Жанета Йорданова, кореспондент на “Монитор” заяви, че убийството се използва с цел манипулация – “тя не е имала заплахи поне до предния ден”.
Колегите на Виктория Маринова от ТВН засега запазват мълчание. Те отправиха през сайта на медиата апел
“Направи добро в памет на Вики”
На финала на първото предаване “Детектор”, което се оказва и последно, Маринова казва: “Картината на разследващата журналистика в България е доста противоречива. От една страна – силен правителствен и корпоративен натиск върху собствениците на медиите и върху самите медии. Все повече забранени теми. Систематично отстраняване на разследващи журналисти. И от друга страна – безспорни успехи на разследвания през последните години. Голяма част от които са публикувани и на сайта Bivol.bg. Екипът ни се ангажира и в бъдеще да дава трибуна на журналистически проучвания. Както и да извършва свои такива, касаещи в изключителна степен обществения интерес. Защото, това е “Детектор”. Предаването, което отчита лъжата. И дава предимство на истината.”
Два дни след убийството на Виктория Маринова въпреки скептицизма си, хората в Русе се надяват на истината – че все пак ще се установи какво се е случило и убиецът ще бъде открит. За да се противопоставят на страха част от тях във вторник вечер ще бягат “по маршрута на Виктория” на крайбрежната алея, организирани от клуба Runners of Ruse (“Бегачите на Русе”).
Източник- Дневник