събота, ноември 23, 2024

Забравеният плаж на Стара Загора

Date:

Сподели новината.

През последните 12 години плажът на Старозагорските минерални бани стои празен. Официално плажът е работил до 2007 г. с назначен от общината екип от спасител, медицинско лице и друг персонал, но дейността му не е носила печалба, казва кметът на Старозагорските минерални бани Станчо Станев. На свое заседание през юли общинският съвет взе решение общественият плаж да бъде продаден чрез търг с начална цена 1 милион лева без ДДС, в това число 60 000 лв. без ДДС за земята.

Днес един от най-добрите курорти с минерална вода в страната се нуждае от нова канализация и пречиствателна станция, от ремонт на улиците, от осъществяване на възлови проекти, които биха върнали многобройните туристи, които са се стичали тук в близкото минало. За да стане всичко това обаче, е необходим подробен устройствен план на Старозагорските минерални бани, какъвто до момента липсва. Този проблем е поставен на дневен ред още от 2008 г., казват от кметството в селото. Оттам се надяват тази есен най-после ПУП-ът на баните да влезе на сесия на общинския съвет в Стара Загора. От общината казват, че проектът е “на финалната права”.

Постоянно в селото живеят 215 души, а легловата база на курортното селце е 1000 души. Цените на стаите в Старозагорските минерални бани варират от 30 лв. до 180 лв. в зависимост от категорията на хотела. Днес в курортното селце работят 13 хотела – “Калиста СПА хотел”, “Армира”, “Извор”, базата на “Мини Марица-изток”, която също разполага с център за рехабилитация, хотел “Гроди”. Наскоро тук отвори врати и единственият държавен хотел, който работи по програмата на НОИ – балнеохотел “Загоре” .

Има достатъчно свободни количества минерална вода, която може да се ползва, казва кметът на курорта Станчо Станев. Проблем пред бъдещите инвеститори в курорта е старата пречиствателна станция и канализацията, строени преди повече от 60 години. “Имаме проект за изграждане на канализация отпреди 10 години, но средства няма. За осъществяването му ще ни бъдат необходими поне 8-9 млн. лева, казва Станев. Според него проблемите на курортното селце биха се решили по-лесно, ако му се отреди статут на курортно селище или ако селата в Старозагорска община, които са 51 на брой, участват в сформирането на една голяма селска община.

50% от постройките в курорта са построени с отстъпено право на строеж върху държавна земя. Голяма част от къщите във вилната зона също са построени на този принцип. Много от собствениците им започват да изкупуват земята, върху която е построен имотът им, от държавата на пазарни цени. Собствениците на възстановени имоти в западната част на селото по пътя за с. Сулица предвиждат да изградят в близко бъдеще квартал, който трябва да бъде разположен на запад от т.нар. Рокерска поляна.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...