13,8 процента е равнището на безработицата за област Видин през юни. Най-много са безработните в Белоградчишко, където без доходи са над 30 процента от работоспособното население, следвани от Кула със 17 процента безработица. За Видин процентът на хората без работа е под 10. Данните оповести Виолета Генчева, директор на Бюрото по труда във Видин.
“За област Видин доста е намаляла безработицата- 5 221 са за областта. Бяхме много над 6 000, почти 7 000 достигахме в един момент, като за ДБТ (Дирекция “Бюро по труда”- бел. ред.)-Видин те са 2 822… В сравнение с миналия месец, месец май, тъй като отчитаме юни, около 319 са намалели общо за цялата област.”
Регистрираните без работа мъже и жени са почти по равно, около 8% са младежите до 29 години, а повече от половината регистрирани са без работа над една година. Постъпилите на работа през месец юни са 330 души.
Болката на видинчани обаче остава закрития и ликвидиран промишлен мастодонт “Видахим”. Той престана да функционира окончателно преди 3 години и до днес с това се обяснява тежкото икономическо състояние на региона. Заводът за режещи инструменти “Видия-В” също беше едно от водещите предприятия в крайдунавския град. ЗРИ-то, както го наричаха видинчани, беше единственото предприятие за видии и свредла в България с пазари по целия свят. Това казаха неговите директори Марин Димитров и Николай Тодоров:
“Заводът за режещи инструменти е бил и си остава най-великият завод на град Видин. Такъв завод, с такова чисто производство и с такъв колектив, тук въобще не е имало… Тази промишленост хранеше всички. Заводът за помпи го знаеха всички, заводът за ризи- също. ЗРИ-то беше един от най-добрите инструментални заводи в България. Грешката не е в това, че е имало промишленост. Грешката е в това, че управляващите през тези 20 години, особено първите при управлението на Костов, разпродадоха българската промишленост за жълти стотинки.”
Заводът за режещи инструменти затвори врати през 2000 година, две години след неговата приватизация. Днес във Видин големи предприятия няма. На минимални обороти работи заводът за помпи, където се трудят около 100 души. Има и няколко предприятия, работещи в сферата на леката промишленост, а останалото население е заето предимно в сферите на услугите и търговията.
Попитахме млади хора от Видин има ли работа днес:
“Работа има, но не е добро заплащането, като навсякъде в България. Предимно в частни фирми… Навсякъде е минималната заплата… Според мен проблемът във Видин, специално с безработицата сред младите хора е, че навремето родителите им са заминали по Италия, по чужбина и според мен са свикнали да получават наготово пари от мама и тати и дори да е средна заплата за региона, те не се навиват да започнат работа, защото им е по-лесно мама и тати да изпращат пари, отколкото да се хванат да работят.”
Докога ще продължат да се случват по този начин нещата във Видин? Единствено и само безработицата ли е виновна за състоянието на региона днес или това е комплекс от причини и грешки, които се трупаха през годините? тези въпроси са ни сякаш толкова познати, а отговорът все още не е ясен за бързотопящото се население на този красив български регион.
Източник- БНР – Видин
Автор – Пламен Коцев