Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, април 7, 2025

Вътрешният дълг достигна 8 милиарда лева

Date:

Сподели новината.

На фона на постоянните коментари за растящият външен дълг, малко встрани остават данните за една друга тревожна статистика.

            Вътрешният държавен дълг също расте с много висока скорост в последните две-три години. Според последни данни  на БНБ и НСИ той е достигнал вече 8 милиарда лева. От 2013 година сумата се увеличава с почти 2 милиарда лева на година. Става въпрос за постоянни емисии на ДЦК и други дългови интструменти  за привличане на вътрешен капитал за финансиране на бюджета. Парите се осигуряват основно от български банки, застрахователни компании, инвестиционни и застрахователни фондове. Заради държавните гаранции, това са едни от най-сигурните портфейлни инвестиции на родните финансови структури. Лихвата по тези емисии варира от 2 до 3 процента и се изплаща на предварително обявени дати за падеж. Това само по себе си е скрит бюджетен дефицит, който постоянно се трупа през последните години. Правителствата емитират почти всеки месец  ДЦК  на стойности от 100 до 250 милиона лева. По този начин се осигурява свеж ресурс за покриване на най-належащите  нужди по разходната част на бюджета. Дългът обаче продължава да се трупа и до края на тази година може да достигне 10 милиарда лева. Това е допълнително държавно бреме, за което почти нищо не се коментира. Така заедно с външния дълг, който е около 21 милиарда лева, сумата на общите държавни задължения вече достига 30 милиарда лева и ще продължава да расте. Това е политика на постоянно растяща гръцка спирала, която може да взриви икономиката и правителствените финанси.

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Продава се завод на изумителна цена в Асеновград

Още един индустриален обект в Пловдивска област е напът...

Цeнитe нa ĸoлитe нa cтapo y нac тpъгвaт нaдoлy – ĸaĸви ca тeндeнциитe нa пaзapa

Πaзapът нa yпoтpeбявaни aвтoмoбили в Бългapия тaзи щe пpeминe...

Πpиxoдитe нa Pycия oт пpoдaжби нa пeтpoл в EC ce cpинaxa пpeз янyapи

Oбщият oбeм нa дocтaвĸитe нa pycĸи пeтpoл зa cтpaнитe...

Продава се голям ТЕЦ край Гълъбово

Дали ще продължи работа на въглища ТЕЦ „КонтурГлобал Марица...