“Държавата се изправя срещу Митьо Очите” със сигурност не е сюжет, който излъчва особена оригиналност. Ако не друго, поне театърът, разигран от полиция и прокуратура по средата на лятната информационна суша, извади наяве политическите връзки на Димитър Желязков, който преди десет години беше осъден за пране на пари и ръководство на организирана престъпна група.
В четвъртък сутринта ГДБОП и специализираната прокуратура проведоха специализирана операция срещу престъпна група на Димитър Желязков-Митьо Очите. Според прокуратурата тя е действала от 2010 г. и се е занимавала с “изнудвания, палежи, телесни повреди и други престъпления”. Задържаните първоначално са 20, а обвинения са повдигнати на девет от тях. В крайна сметка в специализирания наказателен съд беше внесено искане само за петима от обвиняемите, което беше уважено, и така в ареста останаха Йордан Въчев–Ларша, Радослав Николов–Рачо, Венцислав Христов–Лавацата, Иван Пишиев и Иван Найденов.
За издирване беше обявен общинският съветник от Несебър Пейко Янков (син на застреляния през 2007 г. шеф на общинския съвет в града Димитър Янков), а за зам.-председателя на Общинския съвет в Бургас от БСП Бенчо Бенчев и бившия депутат от ДПС Несрин Узун се разбра, че са заедно с Димитър Желязков, който успял да замине за Гърция преди акцията на полицията и беше обявен за издирване чрез Интерпол.
В крайна сметка Митьо Очите, Бенчев и Узун бяха задържани от турските власти в хотел “Рамада” в центъра на Истанбул. Заедно с тях е имало още четирима българи. Всички без Желязков са предадени по административен ред на българските власти. Премиерът Бойко Борисов каза пред журналисти, че арестът е плод на “прагматичните” отношения между България и Турция. Срещу Димитър Желязков ще се проведе процедура по екстрадиция, която по думите на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова може да отнеме до 60 дни.
След като са разпитани, Бенчев и Узун бяха освободени от ареста, а прокуратурата съобщи, че засега няма да ги обвинява за участие в групата на Митьо Очите, но най-вероятно Бенчев ще бъде обвинен в лично укривателство, тъй като помогнал на Желязков да избяга и да се укрие в Турция.
За политическите връзки на Митьо Очите се знае още от първото разследване срещу него, което започна през 2007 г. Тогава името му се свързваше основно с председателя на общинския съвет в Несебър Димитър Янков. Той беше убит на 10 май 2007 г., няколко седмици след ареста на Митьо Очите и групата му. Тогава в СРС-та, записани от края на 2006 г. до ареста му, стават ясни някои от връзките на Желязков в полицията, следствието и висшите партийни кръгове на БСП. В записите се чува, че Желязков говори за “Розовия”, “Черния капитан” и “Братя Пъпеши”.
Бенчо, без когото БСП не може
Зам.-председателят на общинския съвет в Бургас Бенчо Бенчев нашумя в края на 2017 г., когато в медиите се появи снимка на ролс-ройса му. Това създаде напрежение между него и централното ръководство на партията, което очевидно не трогна Бенчев, който заяви: “Бенчо може без БСП, но БСП без Бенчо ще му е трудно.”
Той влиза в местната власт през 2003 г. като общински съветник от партия “Сдружение за Бургас”, която е създадена по модела на малките бизнес партии по места, популярен към онзи момент. На местните избори през 2007 г. се кандидатира без успех за общински съветник от коалиция “Възраждане”, в която влизат обединение “Достойна България” и политическа партия “Рома”. Бенчев е втори в листата, която се води от кандидата за кмет Найден Милков (основател на “Първа частна милиция”), с когото двамата имат общ бизнес. “Направих си равносметка и се оказа, че времето, прекарано в ОбС, е загубено време! Същото смятам и за участниците в настоящия местен парламент”, казва Бенчев в интервю няколко месеца след изборите.
В изборите през 2011 и 2015 г. влиза в общинския съвет от листите на БСП. “Г-н Бенчев винаги е бил лоялен към БСП, изповядва леви убеждения. Ако имахме някаква информация за неговите нерегламентирани връзки с криминалния контингент, нямаше да бъде издигнат като общински съветник”, коментира сутринта пред bTV друг общински съветник от БСП в Бургас – Чанко Мирчев. “Наистина е помагал, но е несериозно да говорим, че без неговата финансова помощ БСП едва ли не няма да я има. “Дали са били 20, 30 или 50 – не мога да ви кажа, но е помагал, води се отчетност” каза още той.
Въпреки, че към момента Бенчев участва в 16 дружества с различен предмет на дейност – кабелна телевизия, охрана, строителство, управление на недвижими имоти, здравеопазване, той е познат най-вече като производител на зърно.
Общият приход на фирмите, в които Бенчо Бенчев е собственик или в чиято собственост участва, е в размер на 13 млн. лв. за 2017 г., показа справка в подадените отчети в Търговския регистър. Най-много приходи е генерирала ЕТ “Бенмар – Бенчо Бенчев” – 5.7 млн. лв., която носи 937 хил. лв. печалба (1.2 млн. лв. за 2016 г.). Субсидиите, които Бенчев е получил като земеделски производител през 2017 г., са в размер на приблизително 700 хил. лв.
Охранителната фирма “Аркус”, от която Бенчев има 30%, има 2.6 млн. лв. приходи за 2017 г. “Аркус”, има силна роля на пазара по Южното Черноморие и е свързвана с друг представител на ъндърграунда – Златомир Иванов-Баретата, но според източници на “Капитал” бургаският клон реално се контролира от Димитър Желязков. Около престрелката в Слънчев бряг през май 2016 г., в която бодигард на Желязков беше застрелян, а самият той беше тежко ранен, стана ясно, че Димитър Желязков е “консултант” на фирмата. Де юре охранителните фирми се лицензират от МВР, но въпреки явните връзки с криминалния контингент “Аркус” запази лиценза си и след престрелката и не изглежда да има проблеми и сега.
Бенчо Бенчев има общ бизнес с Несрин Узун в дружеството “Агро Астера”. Фирмата е получила субсидия по Програмата за развитие на селските райони за плантация от киви в размер на 278 хил. лв.
Връзките с ДПС
Несрин Узун е два мандата депутат от ДПС в 39-ото и 40-ото Народно събрание. На изборите през 2009 г. обаче не попада на избираемо място в бургаската листа на ДПС и е изместен от Дурхан Мустафа, който към оня момент е кмет на Руен. Обяснението за тази рокада тогава беше, че срещу Мустафа като кмет имаше прокурорска проверка за нарушения при възлагането на обществени поръчки за около 400 000 лв. и заради депутатския имунитет той трябва да влезе в парламента. Въпреки това по онова време Узун продължава да се изявява като партиен функционер в Бургаска област – член е на областната структура на ДПС и на Националния съвет на движението.
Връзките на висшите партийни функционери от ДПС в Бургас с арестувания Димитър Желязков не са тайна за никого в региона. На местните избори през 2015 г. в листата за общински съветници на ДПС в Поморие на избираемо място беше поставен Христо Широков, бивш бодигард на Желязков. Активисти на движението си спомнят, че неговата кандидатура била буквално наложена, което предизвикало брожение в редиците на движението в Поморие. ДПС спечели пет мандата за общински съветници в Поморие и стана втората политическа сила в града след ГЕРБ. През 2016 г. Широков се сдоби и с партиен пост – влезе в областното ръководство на ДПС в Бургас. Според активисти на движението лобито на Димитър Желязков в движението се оглавява от Камен Костадинов. Костадинов е в ръководството на ДПС и беше водач на депутатската листа в Бургаския регион. Заради скандал с преференции и влизането в парламента на бившия общински председател на ДПС – Бургас, Ангел Исаев Костадинов напусна парламента. На негово място трябваше да влезе вторият в листата – Дурхан Мустафа, но и той се отказа.
Година преди местните избори разследването срещу Очите и ареста на Бенчев наляха вода в мелницата на ГЕРБ, които използваха повода, за да атакуват червената партия. Показателно е, че от партията на Борисов мълчат по адрес на бившия депутат от ДПС Несрин Узун и останалите връзки на Желязков с партията, която отдавна се е превърнала в негласен партньор на управлението.