Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, април 29, 2025

„Джи Пи груп“ е един от двата кандидата за спортния комплекс в Бургас

Date:

Сподели новината.

„Джи Пи груп“ отново е сред кандидатите в подновения търг за изграждането на спортния комплекс в бургаския квартал „Славейков“ с прогнозна стойност 14 млн. лв., но този път като самостоятелен кандидат. Това става ясно след изтичането на крайния срок за подаване на офертите. Компанията, свързвана с изпълнителния директор на „Лукойл България“ Валентин Златев, бе спечелила в сдружение с „АБ инвест НН“ първия търг за обекта срещу почти 13 млн. лв., но поръчката бе една от спрените покрай „катарзиса“ на премиера Борисов през февруари – с официалния мотив, че община Бургас няма нужните средства. Два месеца по-късно обаче търгът бе подновен, при това с 3.2 млн. лв. по-висока цена и с параметри, които подозрително съвпадат с цели елементи от проекта, спечелил първия търг. Условията в поръчката оставиха впечатлението, че община Бургас вече си е избрала точно определен проект и изпълнител, а от кметството тогава не отговориха със седмици на въпросите на „Капитал Daily“.

Само още една оферта

Сдружението „Бургас спорт 2016“, в което участват фирмите „Арете строй“ и „Алфа билд инженеринг“, е единственият друг кандидат сега. Според справка в регистъра ДАКСИ управител на фирмата „Арете строй“ е Пламен Трифонов, който има опит в спортни проекти. Същата фирма, но с предишното й име – „Спортни настилки“, е участвала в изграждането на спортна зала в Рудозем, реконструкцията на спортен комплекс „Чавдар“ в Етрополе и др. Според Търговския регистър другата компания от сдружение „Бургас спорт 2016“, „Алфа билд инженеринг“, пък е учредена сравнително скоро – през април 2015 г. И двете дружества са регистрирани в София.

Общината първо ще разгледа техническите предложения и едва тогава ще отвори ценовите оферти.

Странни прилики

Проектът предвижда на общинския терен от 23 дка в бургаския жк „Славейков“ да бъдат изградени закрит плувен басейн, паркинг, футболно игрище с трибуни, тенис корт, обслужващи сгради. Те ще се намират на територията на стария плувен комплекс със спортна зала. След като първо бе спряна, а след това повторно пусната, прогнозната й цена се вдигна от 10.8 млн. лв. на 14 млн. лв. В първия вариант се включваше и проектиране, докато сега поръчката е само за изграждане на комплекса при скъсени срокове.

Освен това при повторното пускане на поръчката изискванията по съоръженията и дизайна вече бяха посочени много по-детайлно отколкото в първоначалния й вид. Тогава „Капитал“ констатира прилики между предложението на спечелилото първия търг сдружение „Бургас спорт“ („Джи Пи груп“ и „АБ инвест НН“) и описанието на новата поръчка. От един от оценяващите протоколи на комисията от първата процедура се вижда, че именно само в тяхната оферта се говори за концепция на „зелен хълм“, която да допълни характера на парк „Изгрев“, и за „стоманенобетонна черупка“ на плувния басейн на комплекса, които бяха сред новите изисквания за визията на комплекса.

В първия вариант на поръчката с най-голяма тежест беше техническият показател, докато във втория цената стана водещ фактор.

Първият търг бе спечелен от сдружение „Бургас спорт“, въпреки че предложената цена беше по-висока от прогнозната – 12.997 млн. лв. с ДДС, а финансовата оферта на „Щрабаг“ беше по-ниска – 10.72 млн. лв. В състезанието участваше и сдружението „Спортен комплекс Бургас 2015“, в което влизаха „Главболгарстрой“, „Кристална вода“, която се контролира от Румен Гайтански–Вълка, и „Проикс“. Нито „Щрабаг“, нито „Спортен комплекс Бургас 2015“ са взели участие във втория търг.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Тежък жребий за България по пътя към Мондиал 2026

България научи съперниците си за квалификациите за Световното първенство...

Тъжна вест! Почина легенда на българския футбол

Почина един от най-обичаните футболисти на "Славия" Михаил Мишев,...

Съдът спря вписването на новия шеф на БФС в Търговския регистър

Софийският градски съд (СГС) спря вписването в Търговския регистър...

Станимир Стоилов не спира да пълни касата на Левски

Станимир Стоилов вече не е на "Герена", но благодарение...