Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) започва изграждането на Конгресен научно-изследователски център за контрол и изследване на Черно море. Той ще е разположен в северната част на източния вълнолом на пристанище Бургас, между 2-ро и 3-то корабни места. Тържествената церемония по стартиране на строителството е днес от 15.30 часа на площадката между Магазия 1 и Морска гара-Бургас в присъствието на официални гости и представители на морската общественост.
Проектът за близо 18 млн. лв. включва многофункционална експозиционна зала, офиси към научноизследователския център, тераса с пасарелка, която стъпва на вълнолома, а в отвореното пространство към атриума – кафене с гледка към морето. На последния етаж ще има панорамен ресторант. От сградата ще се виждат Морското казино, Централният плаж, корабите, приближаващи пристанището, а самата сграда ще е видима отвсякъде в зоната.
Проектът ще продължи реализирането на концепцията, заложена в Общия устройствен план на гр. Бургас в посока отваряне на града към морето, изнасяне на промишлените дейности и преструктуриране на крайбрежните промишлени зони. В плана се предвижда възможност за създаване на модерно яхтено пристанище и на вторичен градски обслужващ център с озеленяване. Ще бъдат определени нови терени за обществено обслужване с предлагане на услуги от различен характер, обособяване на зони за отдих и риболов, детски и спортни площадки.
Конгресният център може да се използва целогодишно като място за провеждане на изложби, концерти, атракциони, образователни събития с офиси и кабинети за извършване на научно-изследователска дейност за контрол и изследване на Черно море. Сградата се състои от шест нива, многофункционална зала за 500 човека, офисни площи, административни помещения и такива за преводачи и видео/аудио към многофункционална зала, кабинети за Научно-изследователска дейност и др. Изпълнител на строителните дейности е „Щрабаг“ ЕАД, а строителният надзор ще бъде извършен от „Стройконтрол – Ян 99“ ЕООД.
Мястото на бъдещата сграда в северната част на източния вълнолом на пристанище Бургас–Изток е избрано, за да допълва функциите на зоната за обществен достъп и на реконструиращата се в момента Магазия. Непосредствената близост на бъдещия изследователски център с жп гарата, автогарата и морската гара ще дава възможност за връзка на трите вида транспорт – морски, жп и автомобилен.
Идеята е да бъде изградена модерна, емблематична сграда, заложена в концепцията на Общия устройствен план на Бургас за отваряне на града към морето, преобразяване на крайбрежните промишлени зони и превръщането им в обществени сгради и пространства, възможност за създаване на модерно яхтено пристанище и на вторичен градски обслужващ център, обособяване на зони за отдих и риболов, предвиждане на терени за детски и спортни площадки и публично озеленяване.
Обществената поръчка, с проектна стойност 15 млн. лева без ДДС, включва идеен архитектурен проект в три варианта, работен проект и изпълнение на СМР за първи етап. Срокът за изпълнение е 25 месеца.
Burgasnews.com