Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, април 30, 2025

Фалира знакова бургаска фирма

Date:

Сподели новината.

Една от големите за българските размери хотелски вериги се разпада. Кредитори са започнали да разпродават хотелите на собственика на групата „Понс“ Милко Милков, чийто строителен бизнес затъна. Първият обект – хотел „Снежанка“ в Пампорово, е вече на банката кредитор, сега се продават три – най-скъпият е „Перла“ в Слънчев бряг, хотел „Родопски дом“ в Чепеларе и неотворен обект в Павел Баня. С много възбрани, но засега без търг, е единствено „Дива“ в Чифлика.

Хотелската група около „Понс“ се изгражда преди повече от десет години, като собствеността върху имотите е концентрирана в две дружества: „Амбасадор мениджмънт“ и бургаската „П.М.К.“. Постепенно активите и дружествата стават обезпечения заради кредити по хотелския и строителния бизнес на Милков. От година последният е в изключително тежко състояние – спря да плаща на доставчици и на държавната ББР. Така се стигна и до хотелската разпродажба към банки. Тя не е в пакет, а всеки обект се предлага от съдебен изпълнител, така че след сделките, поне първоначално, едва ли ще се роди нов голям хотелиер. Милков не вдига мобилния си телефон, за да обясни причината за кризата в бизнеса му, но източници от бранша са обяснявали пред „Капитал“, че близкият до БСП бизнесмен не е управлявал добре бизнеса си и просто е изпаднал от кръга на получаващите държавни поръчки.

Първо „Снежанка“

Миналата зима започва първата разпродажба. Тя е по инициатива на Токуда банк, която има ипотека и залог върху собственика „П.М.К.“ заради заем към „Понсстройинженеринг“. В дадения от съдебния изпълнител краен срок до 31 януари се появява само един кандидат – банката. Тя го придобива срещу дълга, като сделката става на малко над началната цена. Срещу 5.8 млн. лв. (според справка в имотния регистър) през март се сменя собствеността над по-голяма част от хотел „Снежанка“, която е била собственост на длъжника (в миналото има продадени няколко апартамента на чужденци).

В момента има наемател на хотела и макар договорът да изтича през ноември, вероятно ще бъде продължен. По информация на „Капитал“ планът на банката е да търси купувач. Вероятно цената ще е поне колкото размера на сделката. Хотелът работи, поддържан е, мястото му е добро, така че намирането на купувач няма да е трудна задача.

 

 

Следващият дует в разпродажбата

През лятото друг хотел, свързан с групата – построеният, но неотворил „Княз Павел“ в Павел баня, също бе обявен на публична продан заради дългове. При началната цена от 6 млн. лв. не се явиха кандидати. Сега пак се предлага, но срещу по-скромните 4.8 млн. лв. Срокът за оферти е изтекъл на 24 октомври, но съдебният изпълнител Кръстьо Ангелов не вдигаше телефона си, за да коментира имало ли е интерес. Тук отново заемът е към Токуда банк.

Буквално от дни се предлага и другият по-малък зимен комплекс в групата – „Родопски дом“ в Чепеларе. Началната цена е 1.45 млн. лв., а срокът за оферти е 4 декември. Обектът е на шест етажа и е ипотекиран в ОББ от 2005 г. Сега банката го предлага през съдебен изпълнител.

„Перлата“ в короната

Най-скъпият в групата на „Понс“ – комплекс „Перла“ в курорта Слънчев бряг, се продава от частния съдебен изпълнител Ивелина Божилова за втори път в последните месеци. Сега исканата цена за хотела е 9.8 млн. лв. без ДДС при над 12 млн. лв. при първия опит да се намери купувач през лятото.

Тук обектът се продава по искане на Българо-американска кредитна банка, а присъединен взискател е Инвестбанк. От обявлението се вижда, че хотелът има вписани две ипотеки и възбрани. Кандидатите могат да подават оферти в търга до 6 ноември.

Проблеми в цялата група

Собственикът на групата Милко Милков е сочен за близък до БСП. Години наред строителната компания е печелила множество поръчки за пречиствателни станции и водопроводни мрежи, като фирмата дори беше една от определените да строят „Южен поток“. През есента на 2014 г. беше избрана да строи сградата на ББР. Именно държавната банка е и най-големият кредитор на дружеството. И макар да няма пълни данни, около 30 млн. лв. от общия дълг на „Понс“ е към нея. От януари проблемът между длъжника и кредитора става видим, защото банката назначава свой управител. По неофициална информация на „Капитал“ строителната компания има и неплатени средства за около 12 млн. лв. към доставчици и партньори, дължи още около 8 млн. лв към Националната агенция за приходите. Засега няма произнасяне по исковете за фалит на „Понсстройинженеринг“, а ББР, която едва сега забелязала, че строителното дружество почти няма активи, планира да го поддържа и през поръчки да си връща заема. Сценарий, който изглежда невероятен заради блокираните от други кредитори сметки, малкото поръчки, липсата на опитен мениджмънт.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение на Министерския съвет бяха назначени трима нови...

Трус разлюля Бургас

Земетресението притесни бургазлии десетина минути преди 13 часа днес. Трусът се...

Бургас губи 700 милиона

Двe ĸoмпaнии ce oтĸaзвaт oт пpoeĸти зa 724 милиoнa...

Уредени търгове, порочни схеми и общински хаос в бизнеса с преместваеми обекти в Бургас

В Бургас се наблюдава една постоянна тенденция по отношение...