България ще премине към Лятно часово време в нощта срещу църковния празник Благовещение.
В 3 часа сутринта на 25-и март ще трябва да завъртим стрелките на часовника с час напред. В този ден ще спим с един час по-малко.
Често се твърди, че първият, предложил лятното часово време, е Бенджамин Франклин. На практика, обаче, идеята е приложена за първи път в Германия по време на Първата световна война. Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. Във Великобритания обаче се прилага от 1908 г. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 година лятното часово време влиза в сила от 3,00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Преминаването към него се налага, тъй като остава дума за система, „спестяваща“ от дневната светлина. Тя се използва най-често в районите с умерен климат, където в зависимост от сезона се наблюдават значителни промени в съотношението между светлата и тъмната част от денонощието. Според някои експерти, нуждата от смяна на времето вече е отпаднала и носи повече негативи, отколкото ползи, най-вече за здравето на хората.
Тази година Европейският парламент призова за задълбочена оценка на настоящата смяна между зимно и лятно часово време и ревизия на режима, ако е необходимо. Евродепутатите приеха, че множество проучвания не са успели да достигнат до заключителен резултат, но от друга страна, има индикации за негативни последици за човешкото здраве.