събота, ноември 23, 2024

Защо бургазлии са имали жълто-кафяви зъби

Date:

Сподели новината.

Болестта, която води до уронване на зъбния емайл, се нарича флуороза и се дължи на прекомерната употреба на флуор.

„Флуорът е важен елемент за стоматологията и за водоснабдяването, той не се набавя с храната, постъпва в организма ни само с водата. Доказано е, че при концентрация от 1.5 мг/л има профилактичен ефект спрямо зъбния кариес, но приеман само през последните месеци на бременността, когато се полагат основите на зъбите, и в първите пет-шест години от живота на детето.

След тази възраст няма значение дали водата съдържа флуор по отношение на кариес профилактиката”, отбелязва доц. Коста Василев. И разказва следната истинска история. Преди да започнат да използват язовир „Камчия” като водоизточник, всички жители на Бургас, където и да отидат се разпознавали по жълтите си уронени зъби. Градът черпел вода от Бургаските минерални бани, която съдържа флуор над нормата – 8 мкг/л. Водата там се води за умерено флуорна особено в сравнение с „Овощничка” (26 мкг/л ).

Подобен проблем имали и жителите на Момин проход, които до 60-те години също пиели минералната вода от домашните си чешми. При продължително консумиране на тамошната вода не само зъбите, но и костите стават чупливи.

Натуралните минерални води у нас, които съдържат флуорид над нормата от 1.5 мкг/l, са около 1/3 от всички бутилирани родни минерални води. По този показател сме на едно от първите места в европейската общност.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Циклонът атакува! Ураган на прохода Петрохан

Студеният циклон връхлетя и България. Кадри на Meteo Balkans показват обилен...

Колапс в парламента

След един час дебати народните представители не успяха да си изберат...

Градусите падат: Дъжд и сняг връхлитат България в тези дни на ноември

В края на ноември и началото на декември ще...

Кошмар на релсите край Димитровград

Един от 18-те вагона на товарна композиция със зърно...