събота, ноември 23, 2024

Разстреляха със седем куршума кмет – милионер

Date:

Сподели новината.

Девети януари 2007 г. става черен ден за община Елин Пелин. Тогава убиец застрелва в засада кмета на града Янко Янков в дома му в село Мусачево.

Същият ден, който е събота, Янков и съпругата му пътуват до София на пазар. Прибират се в ранния следобед с покупки. Около 19:00 часа Янко казва на жена си, че отива да нахрани кокошките в двора и излиза. Час по-късно съпругата, учудена от дългото му отсъствие, излиза навън и го намира проснат по очи на алеята облян в кръв. Никой не е чул, нито видял нещо.
При огледа на повиканите криминалисти става ясно, че убиецът е дебнал Янков в тъмнината на двора му. Стрелял е по него в гръб. При аутопсията в тялото му са открити седем куршума от пистолет, някои от които са пронизали сърцето му. В главата му няма нито един куршум.
Според събраната оскъдна информация по Янков са стреляли двама души с пистолет със заглушител, които обаче не са оставили никакви следи след себе си и са избягали безшумно с “Опел Корса” с тъмен цвят. За първи път в най-новата ни история е убит действащ кмет на по-голяма община, което повдига буря от политически реакции.

Само осем дни по-рано България става официален член на Европейския съюз, но изстрелите в Мусачево не са поздравителен салют. Напротив – страната дава сигнали, че е тотално неподготвена в борбата с мафията. За съжаление след 10 години сигналите се оказаха верни. Убийците на Янков и до ден днешен не са разкирити.
Пръв реагира лидерът на партия Българска социалдемокрация Александър Томов, прочул се по-късно като гробокопача на футболния отбор на ЦСКА. Убитият кмет е от неговата партия.
Томов нарича разстрела на Янков политическо убийство и настоява държавата да вземе мерки.
Ден след убийството и шефът на софийската областна полицейска дирекция Стоян Стоянов и директорът на полицията ген. Валентин Петров обяват, че убийството е дело е непрофесионалист, който е действал в състояние на афект. Той бил стрелял от близко разстояние напосоки, без да се прицелва достатъчно добре. Седмица по-късно смъртта на Янков ще коства поста на Стоян Стоянов, вътрешният министър Румен Петков ще го уволни заради неразкриване на убийството. Опитите на полицията да изкара разстрела на кмета на Елин Пелин битов инцидент обаче не успяват.

Основните версии са различни бизнесинтереси и лобита, които се преплитат край близката до столицата община. И общински съветници от града и приятели на Янков твърдят, че върху него натискът е бил огромен от политици и бизнесмени. Кметът получавал и заплахи в месеците преди убийството, казват близките му.
Близостта до столицата изострила апетитите на доста бизнескръгове към имоти и инвестиции в Елин Пелин.
Разследващите започват да преглеждат големите сделки разрешени от Янков. А сред тях има, меко казано, спорни решения за продажби на големи парцели земеделска земя и гора. Сред купувачите личат имената на рекламния бос Красимир Гергов, на индийския милиардер Прамод Митал, собственик на комбината “Кремиковци”, и политика Александър Томов, който представлява фирмите на индиеца в България и тогава управлява купения от него футболен клуб ЦСКА.

Особено силна съпротива сред местното население предизвика опитът да бъдат продадени 3300 дка горски масиви в землището на с. Нови хан на фирмата “Глобъл стийл холдинг”, собственост на комбината “Кремиковци”, чиито представител тук е Александър Томов. Преди да бъде издигнат за кмет на Елин Пелин от името на неговата партия, Янков е работил в металургичния комбинат повече от 20 години. Сделката беше спряна в последния момент, след като еколози подадоха жалба в съда.

Преди нея обаче бяха прокарани доста други, не по-малко спорни продажби. Сред тях е и голям парцел в близост до с. Столник, където се предвижда изграждането на голф игрище с 36 дупки. Зад проекта стои фирма на рекламния бос Красимир Гергов, който вече построи по-малко голф игрище край с. Равно поле. Сделката предизвика съпротивата на кметицата на Столник и местните хора. Из селото имало дори и разлепени позиви, които го призовавали да освободи поста си заради изнесената в столичен вестник информация, че е бил сътрудник на Държавна сигурност. Жителите на друго съседно село – Лесново, пък се заканвали миналата година да линчуват кмета на Елин Пелин заради стоварено голямо количество отровни пестициди в близост до земеделските им земи.

Политическите опоненти на кмета Янков го обвиняват в непрозрачност и продажби на големи общински парцели за жълти стотинки. По техните сметки загубите за града от тези продажби надхвърлят 10 млн. лева. Срещу него валят жалби в Окръжна прокуратура, по някои от тях са образувани преписки.

Най-големият публичен конфликт на Янко Янков беше по повод опита да се намери подслон за балите със софийски отпадъци в мина “Чукурово”, собственост на Христо Ковачки. Идеята пропадна заради съпротива на местното население, която доведе и до сблъсък между гардове на Ковачки и жители на близкото с. Габра. Не е тайна, че кметът на Елин Пелин беше основният противник на варианта балите да се карат в “Чукурово”, от което Ковачки можеше да спечели най-малко 16 млн. лева до построяването на завод за отпадъци. Тогава имаше подозрения, че Янков лобира в полза на бившия си работодател “Кремиковци”, тъй като металургичният комбинат също беше сред спряганите варианти за място на бъдещия завод.
Последната версия, по която се работи обаче е най-тъмна и може би най-вярна. Става дума за газоснабдяването на град Елин Пелин. Смъртта на Янков може да се разглежда и в контекста на един друг разстрел – този на шефа на футболния клуб “Локомотив”-Пловдив Александър Тасев-Остапа. Остапа е открит убит в мерцедеса си в Бояна на 17 май 2007 г.
Два месеца след гибелта на Янков, общинският съвет в Елин Пелин приема на 2 март Тасев за съдружник в местното “Газоенергийно дружество”. Бизнесменът става собственик на 34% от капитала на фирмата, която трябва да снабди със синьо гориво града.

По-късно се изяснява, че това е станало незаконно, без търг и конкурс. По-късно Остапа поема и газоснабдяването на Сливен чрез различни цесии. Основната версия на разследващите е, че и двамата са убити заради газа на Елин Пелин. Криминалистите имат информация, че бос от силова групировка, сега мастит бизнесмен е имал апетити към снабдяването на общината със синьо гориво, но е бил отрязан от кмета Янков. Това е коствало главата му, както и тази на Александър Тасев. За съжаление криминалистите не успяват да докажат тази тези и тя остава само хипотеза.
А убийството на кмета остава едно от десетките неразкрити.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Опасни детски играчки са изтеглени от пазара в ЕС

Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба...

“Фондацията”: Стана пред очите ни, за секунда! Благодаря, Кирчо! Чакай ни!

С емоционално съобщение от "Фондацията" се сбогуваха с Кирил...

МВР проучва схеми за купуване на гласове чрез фирми за бързи кредити

МВР проучва една от новите схеми за купуване и...

Автомобил удари тир в самоубийствена маневра край Добрич

Млада жена загина след катастрофа в Добрич, предаде БТА, позовавайки...