Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

понеделник, април 28, 2025

Граждански отряди тръгват на лов за бежанци

Date:

Сподели новината.

Гражданска самоорганизация за защита на границата – това очаква да се случи скоро социалният антрополог Харалан Александров. В ефира на БНТ той и историкът Божидар Димитров обсъдиха възможностите за охрана на територията ни от наплива на нелегални имигранти.

Има много противоречиви изисквания в момента за охраната на границата, има и много силно очакване да се вземат мерки по укрепването й, убеден е Александров. Според него е възможно съжителството с бежанци и имигранти, но при спазването на общи правила. Александров е на мнение, че най-голямата заплаха от страна на европейските държави е паника на колективното тяло, на ЕС, и в културен план – връщане на племенно-охранителната политика.

 

Не е въпрос на самочувствие, а на рефлекс да затворим границите си. Има предпоставки това да стане. Очаквам на места хората дори да почнат да се самоорганизират и да охраняват границата, ако не усещат, че държавата го прави, смята социалният антрополог.

Според историка Божидар Димитров пък причината за мигрантските вълни от последните няколко години не е само дейността на „Ислямска държава“, а все по-голямата разлика между богатите западни страни и бедните държави на имигрантите.

Една не малка част идват заради по-добрия живот в Европа, САЩ и Русия, смята Димитров. Преди сме асимилирали имигриралите племена в християнската цивилизация, сега не става така, те не се интегрират, притеснен е той.

Не можем да им предложим работа, обучение, големи социални пакети като на Запад – много от тях под стандарт на живот разбират да не работят, а да получават помощи, констатира историкът.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...