Всеки месец в страните от ЕС се опитват да попаднат над 100 000 мигранти. Предимно те са пришълци от Африка и Близкия изток. НТВ обяснява защо бежанците не ходят в другите арабски държави и как да бъде избегната агресията от тяхна страна, ако се пътешества из европейските държави.
Колко са бежанците в Европа?
По официални данни, през 2015 година територията на Европа е пресечена от над 500 000 бежанци. Според други източници, става дума за 900 000 души.
От къде идват?
Предимно това са бежанци от Сирия, Либия, Ирак и Афганистан. Също по улиците на Европа могат да бъдат срещнати граждани на Мароко, Египет и Турция.
Има ли сред бежанците терористи от „Ислямска държава”?
Източници на много британски медии говорят за това, че освен онези, които действително имат нужда от помощ, има и доста терористи – в Европа може да се намират около 4000 членове на ИД.
Защо мигрантите предпочитат именно Европа?
Европа доста лоялно се отнася към бежанците не от една и две години. Например, Германия, Франция, Швеция многократно са изразявали готовност да приемат всички, които имат нужда от помощ.
Освен това, стандартът на живот в Европа е значително по-висок от редица страни в Близкия изток, а законодателството продължава и в момента да се отнася доста меко към преселниците. В много държави от Стария свят има добри социални помощи, големи мигрантски общности и относително ниско равнище на ксенофобия.
Колко плащат на бежанците в Европа?
В Германия помощите за бежанците са 336 евро на месец, във Франция – 300 евро. Великобритания дава 210 евро. В Швеция мигрантите получават между 60 и 225 евро. Разликата се обяснява с това, че бежанците могат да бъдат настанени в общежития, които се предоставят безплатно. Тогава сумата е по-малка. Бежанците могат да си наемат и жилище, като държавата плаща част наема.
Властите на Дания решиха да накарат бежанците да плащат за своя подслон.
Защо бежанците не ходят в другите арабски страни?
Първо, до страните от Персийския зали е трудно да се стигне по географски причини: голяма част от пътя е през пустини и самият Персийски залив създава допълнителни препятствия.
Второ, жестокото миграционно законодателство и специалния контрол по границите не позволяват това да се случи. Още повече, арабските страни с висок стандарт на живота предпочитат да помагат на своите братя по религия от разстояние, например, предоставяйки хуманитарна помощ. До голяма степен страните от Персийския залив се грижат за благополучието и спокойствието на собствената си държава, а не за това, как да помогнат на всичките арабски бежанци, лишени от дом заради войната.
Европа приема всичките мигранти?
Еднозначно да се отговори на този въпрос не може, защото отношението към бежанците в Изтока и Запада е различно. Ако в Източна Европа предпочитат да не смятат мигрантите за първата си грижа, то в западната й част са убедени, че бежанците не може да не бъдат приети. Не трябва обаче да се забравя и това, че до получаването на статут на бежанец и съответните плащания, хората са държани в специални лагери на границата на една или друга страна.
Отказ от предоставяне на убежище би означавало превръщането на полезни членове на обществото в нелегални имигранти. Още повече, в случая става дума не толкова за икономически и политически обстоятелства, колкото за пълноценна хуманитарна катастрофа.
Как да сме в безопасност, пътешествайки из Европа?
Планирайки визитата си в една или друга европейска страна, трябва да се помни не само това, какво да се вземе и какви забележителности да бъдат посетени, но и за възможната заплаха за здравето, свързана с незаконното поведение на мигрантите.
– Не изпадайте в паника. Лагерите на бежанците са съсредоточен далеч от туристическите места и центрове на градовете. Освен това, не всички мигранти представляват заплаха: помнете, че преди всичко това са хора, бягащи от война.
– Избирайте популярните туристически маршрути и внимателно изучавайте разположението на хотелите, в които планирате да отседнете.
– Старайте се да се връщате в хотела си преди да настъпи мрак
– Не пренебрегвайте препо