50 души дневно умират от мръсен въздух у нас. Това показва статистика на специалистите по белодробни заболявания.
Нивата на замърсяване на въздуха се покачват с падането на температурите и тежките метеорологични условия. Най-големите замърсители на въздуха са автомобилите и отоплението с твърдо гориво. Географското положение също оказва своето влияние.
Видин е един от най-замърсените градове в страната, показват данни на Изпълнителната агенция по околна среда. “Градът е разположен ниско над морското равнище – около 36 метра. Същевременно има отопление изцяло от твърдо гориво, стар е автомобилният парк на града. Всичко това води до една висока концентрация на фини прахови частици и до чести белодробни заболявания”, разказва д-р Иво Илиев, цитиран от БНТ.
Друг град с изключително замърсен въздух е Пловдив, който за поредна година има много висока концентрация на фини прахови частици. Според специалистите причината е в метеорологичните условия, които създават нещо като похлупак и не може да се разчисти въздуха.
Хората, които са най-уязвими към заболявания заради мръсния въздух, са пушачи и деца. Експертите съветват да се носят плътни шалове, тъй като те филтрират въздуха. “Когато дишате през маска по нея полепват токсични вещества и трябва да се сменят много често, иначе няма смисъл”, допълват те.
Специалистите не препоръчват редовно спортуване навън при замърсен въздух, защото вредите може да се окажат повече от ползите.