петък, ноември 1, 2024

4-те най-големи икономики в Африка затъват

Date:

Сподели новината.

Икономическият растеж в Африка изпреварва повечето развиващи се пазари в последните години, но това се променя бързо, тъй като куп проблеми обсипват водещите икономики на континента, предаде CNNMonеy.

Причините? Евтиният петрол, политическата несигурност и нестабилните банки.

 

Южна Африка

Перспективите пред най-напредналата африканска икономика не изглеждат добре. Очаква се ръстът през тази година да е едва 0,6% според оценката на Международния валутен фонд (МВФ). Това е една от най-бавно растящите страни в една от най-бързо развиващите се територии в света.

Стойността на южноафриканския ранд се срина с 30% през миналата година, като политическите сътресения оказаха голямо влияние върху валутата.

 

Рокада след рокада

Тази година рандът се стабилизира и се покачи с около 7 на сто, стимулиран от оживлението на пазарите след повишаващите се цени на суровините. Като производител на платина, злато и въглища Южна Африка е чувствителна към промените в пазара на суровини.

Южна Африка обаче още не е излязла от тежкото положение и е на ръба на понижение на рейтинга, което би смъкнало държавния дълг до статус „боклук”.

Все пак инвеститорите показват известно възобновено доверие, като от началото на годината до сега са изкупили облигации за 1,86 милиарда долара – най-добрият старт от 2010 г. насам.

Нигерия

Най-голямата икономика в Африка изпитва трудности заради ниските цени на петрола.

 

Deutshe Bank изчислява кои са най-засегнатите държави производителки

Нигерия разчита на „черното злато” за 70% от държавните приходи и 90 на сто от приходите от износ. Това оставя много малко пространство за коригиране на бюджета на страната. А за един развиващ се пазар това може да означава само едно – по-слаб растеж.

Очаква се западноафриканската страна да отбележи ръст от 2,3% – най-ниското ниво от 15 години насам според МВФ. Държавата се изправя пред дефицит от 11 милиарда долара в бюджета си за 2016 г.

Водят се преговори между Нигерия и Световната банка за вероятен заем, който би бил обвързан с политически реформи.

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Световната банка планира да даде пари на две от най-корумпираните страни в света

Mеждународни институции решават съдбата на няколко страни-производителки на петрол

Освен всичко останало страната се сблъсква с криза с горивата. Въпреки че е най-големият производител на петрол в Африка, Нигерия никога не е разполагала с достатъчен капацитет за рафиниране, а липсата на долари затруднява вносителите да вкарват газ в държавата.

Ангола

Някога бидейки една от най-бързо развиващите се икономики в Африка, днес Ангола е на колене и иска помощ от МВФ. Страната е вторият по големина производител на петрол на континента и разчита на суровината за 95% от държавните си приходи.

След като дебютира на международния дългов пазар миналата година, Ангола изглежда не е в състояние да изпълни бюджетните и дълговите задължения. Тя поиска финансова подкрепа от Международния валутен фонд.

 

 

Парите на страната са на привършване заради ниските цени на черното злато

Прогнозата на МВФ е икономиката на страната да нарасне с 3,5% през тази година, което е значителен спад спрямо ръста от 6,8 на сто през 2013 г.

Кения

Икономиката на Кения е по-устойчива и диверсифицирана, но изпитва проблеми в банковата сфера.

Три банки биват ликвидирани от централната банка. Две от тях пропаднаха миналата година, а третата бе принудена да се обърне към кредитора от последна инстанция този месец. Прави се разследване в четвърта банка, като анализатори са на мнение, че консолидация в индустрията е неизбежна.

Източноафриканската държава има 43 банки, много от които са декларирали завишени печалби и се гърчат под тежестта на необслужвани кредити и голям спад на депозитите. Дузина банки може да се озоват под контрола на централната банка, която се опитва да почисти сектора.

 

Над 4 милиона души в африканската страна използват смартфони

Всичко това оказва влияние върху изгледите за растеж на Кения. МВФ намали прогнозата си до 6% за 2016 г. спрямо предишното очакване за 6,8 на сто.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Опасни детски играчки са изтеглени от пазара в ЕС

Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба...

“Фондацията”: Стана пред очите ни, за секунда! Благодаря, Кирчо! Чакай ни!

С емоционално съобщение от "Фондацията" се сбогуваха с Кирил...

МВР проучва схеми за купуване на гласове чрез фирми за бързи кредити

МВР проучва една от новите схеми за купуване и...

Автомобил удари тир в самоубийствена маневра край Добрич

Млада жена загина след катастрофа в Добрич, предаде БТА, позовавайки...