Само на няколко минути от центъра на Шумен може да се потопим в природата на Шуменското плато. Има най-малко три места, които да разгледаме, да си направим снимка и да се тагнем в социалните мрежи, за да ни завидят приятелите. Изключително подходящи са и ако ви дойдат гости, на които да се изфукате със забележителности от града.
(снимка: shumenskoplato.net)Няма как да не започнете посещението си на платото с Шуменската крепост. Най-малко защото е връстник на Приамова Троя, като не й отстъпва нито по величие, нито по богато историческо минало.
Разположена е на върха на Шуменското плато, на 2 км от града. Първата стена на крепостта е издигната през 5в. пр.н.е. и слага началото на един от най-значимите търговски центрове през Второто българско царство. Развиват се много занаяти, секат се монети, осъществява се търговия с градове от цялата страна. Крепостта се радва и на видни царски посещения, за което свидетелстват намерени надписи. Стратегическото й място я прави и една от най-важните военни наблюдателници.
Освен великолепните природни пейзажи, в Шуменската крепост може да видите голяма част от запазените й стени, възстановената й главна порта и една от охранителните кули.
Стига толкова история – време е дивото да ни призове.
(снимка: shumenskoplato.net)Това е резерват, създаден с цел запазване на съществуващата коренна растителност от ценни дървесни видове. Намира се в централната част на природен парк „Шуменско плато” на надморска височина 450 м.
Резерватът “Букака” е горски масив, обявен за опазване на съществуващата коренна над стогодишна букова гора, съставена от вида мизийски бук (Fagus sylvatica ssp. moesiaca). В северната му част растат още зимен дъб, габър, благун, клен, цер и други дървесни видове. Подлесът е съставен от леска, глог, шипка, къпина, мъждрян. Тревната покривка е представена от синчец, лютиковидна съсънка, куха лисичина, момкова сълза, петров кръст, пролетно ботурче.
От представителите на животинския свят могат да се срещнат лисица, заек, язовец, сърна, дива свиня, сиво хомяче, благороден елен, няколко вида змии.
Забележителностите на Шуменското плато обаче не са само върху него.
(снимка: shumenskoplato.net)Пещера “Бисерна” или “Зандана” е най-дългата и най-красива пещера на Шуменското плато. Тя се намира в местността “Кьошкове”, на 1 км западно от Шумен и на 404м надморска височина.
Тя е наклонена, възходяща, разклонена, двуетажна и водна, с постоянно изтичаща от нея вода. Входът й е на около 50м по-ниско от билото на платото и е със североизточно изложение. Развита е в два етажа (Горна и Долна галерия). Те са разположени една над друга и са с постоянна вертикална връзка.
Конфигурацията на пещера “Бисерна” следва югозапад-североизточна посока на развитие. Последователността на галериите е следната: Източна галерия, Малка галерия, Главна галерия, Водна галерия, Голяма зала, Красива зала, Сифона и Суха галерия.
Пещерата се обитава от 14 вида прилепи, които образуват многочислени колонии във вътрешността й.
За нея обаче трябва да изчакате до април, тъй като в момента е затворена, за да могат естествените й обитатели – прилепите, да се възстановят след строителните действия по облагородяването на пещерата.