четвъртък, януари 16, 2025

1429 ще са професионалните паралелки в гимназиите следващата учебна година

Date:

Сподели новината.

2374 паралелки в гимназиите са заложени в план-приема за учебната 2024/2025 година. 945 или 39.80% ще са профилираните паралелки, а професионалните – 1429 или 60.19%. Това стана ясно на заседание на Отрасловия съвет по образование, на което беше утвърдено предложение на Министерството на образованието и науката (МОН) съотношение. Заседанието бе открито от служебния образователен министър Галин Цоков.

Планирани са 130 професионални паралелки в дуална система на обучение – с 23 повече спрямо миналата година, съобщиха от МОН. Разкриват се и паралелки за изцяло нови за конкретни области специалности. Например в област София-град ще има паралелки за „Помощник- възпитател в отглеждането и възпитанието на деца“, а в Пловдивско – „Програмиране на изкуствен интелект“, „Театрален грим и перуки“, „Ветеринарен лаборант“. „Продавач-консултант“, „Цветарство“, „Фотография“, „Художествена тъкан“. За Варненска област новите специалности са „Сценичен костюм“ и „Асистент на лекар по дентална медицина“, а за Бургас „Електрообзавеждане на кораби“ и „Осигуряване на продуктова информация“, във Врачанско – „Социална работа с деца и семейства в риск“, в Благоевградско – „Подпомагане на възрастни“ в Благоевград, а в област Видин – „Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания“.

Социалните партньори и екипът на МОН обсъдиха също предстоящите държавни зрелостни изпити (ДЗИ) и националното външно оценяване (НВО). Над 51 000 са подадените заявления за първата матура на 17 май – по български език и литература. За втората задължителна матура по профилиращ предмет английският език остава най-предпочитаният предмет, като са подадени близо 13 000 заявления.

На заседанието стана ясно още, че за сесията май-юни подалите заявления да се явят на изпит за повишаване на оценка от матурата няма да заплащат такса, защото промяната в постановлението на Министерския съвет за таксата няма да е влязла в сила.

Отрасловият съвет одобри и промени в Наредбата за приобщаващо образование, които предвиждат да бъдат осигурени технически средства и софтуери за допълваща и алтернативна комуникация, които да могат да се използват от деца и ученици с двигателни проблеми. Така ще се даде възможност също да се осигурят при необходимост подпомагащи технически средства и софтуери за обучението на деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Росен Желязков взе и върна папката с мандат с „политически възможното“

Росен Желязков прие папката с мандата от държавния глава...

Горна Оряховица скърби! Почина много обичана личност в града

Бившият президент на футболния Локомотив Горна Оряховица – Младен...

Страшна трагедия потресе Шабла! Полицай се самоуби в районното

Страшна трагедия разтресе Шабла. Полицай се е самоубил на...

Става страшно! Голямо предприятие край Стара Загора спря работа

Най-голямото леярско предприятие за отливки от ферографитен чугун в...