Базираният в Лондон институт „Легатум” публикува глобален индекс на напредъка за тази година.
Организацията е изследвала общо 142 държави по света. В проучването са сравнени 89 променливи, пише изданието Business Insider. След това променливите се разделят на 8 подиндекса: икономика, предприемачество и възможности, управление, образование, здравеопазване, безопасност и сигурност, лична свобода и социален капитал. Много от страните на дъното на индекса са силно засегнати от войни и огнища на болести. Обикновено те са лишени от силна икономика, правителство и образователна система. Представяме ви най-малко проспериращите държави, където под номер 1 е тази с най-слаб напредък:
10. Ангола
Африканската държава се класира в десетката на най-малко проспериращите страни по шест от осемте подиндекса, обект на изследването. Ангола пада с една позиция по отношение на напредъка – от 132-ро място в света през 2014 г. до 133-то през тази.
9. Судан
Североизточната африканска страна е паднала до 134-о място тази година спрямо 130-о през миналата, въпреки че по отношение на социалния капитал влиза в топ 50. Гражданите на държавата са вторите най-малко свободни хора измежду останалите народи, включени в индекса.
8. Йемен
Йеменците са с най-ниско ниво на лична свобода на Земята. Гражданите на азиатската страна имат и една от 10-те най-лоши икономики в света. Въпреки това, Йемен се изкачва с три позиции спрямо миналата година и заема 135-о място по просперитет в света.
7. Сирия
Когато институтът „Легатум” публикува глобалния индекс на напредъка за първи път през 2009 г., Сирия беше сред първите 90 държави, но бруталната гражданска война, която разкъсва страната, както и появата на „Ислямска държава”, я изтикаха много надолу в класацията. Без особени изненади, азиатската държава е оценена като третата най-несигурна държава в света.
6. Демократична република Конго
Африканската държава е класирана като най-несигурната страна в целия индекс. Високото ниво на социален капител (на 65-о място от общо 142) обаче ѝ помогна да се изкачи с три позиции през тази година.
5. Бурунди
Само три държави, включени в индекса, са се представили по-зле по отношение на икономиката. Съчетанието с много слаби резултати по показателя социален капитал и здравеопазване отвежда Бурунди на 138-о място от общо 142 изследвани държави.
4. Чад
Преди година само Централноафриканската република беше по-малко просперираща от Чад. Тази година обаче, благодарение на икономиката си, която е 76-а в света от всички проучени държави, африканската държава се изкачва с две места. Същевременно Чад се класира много близо до дъното по 4 субиндекса.
3. Хаити
Държавата, намираща се в Карибския регион, така и не се възстанови напълно от земетресението, което опустоши страната през 2010 г. Ужасяващото ниво на здравеопазването, както и лошото управление и ниското ниво на лична свобода доведоха Хаити с пет позиции по-надолу в класацията до 140-то място от общо 142 страни, включени в индекса.
2. Афганистан
Бидейки опустошена от война от десетилетия наред, вероятно не е учудващо, че в азиатската страна се отчита най-лошото управление измежду всички изследвани страни и втората най-слаба сигурност и безопасност. Това е втората най-малко просперираща държава от всички изследвани от института.
1. Централноафриканската република
Както става ясно от името, държавата се намира в сърцето на Африка. Гражданите в ЦАР отчитат сравнително високо ниво на лична свобода, но въпреки това, страната е последна в три категории – предприемачество и възможности, образование и здравеопазване. Така Централноафриканската република е най-малко проспериращата държава в света за втора поредна година.