Водещите световни прозводители на шоколад, вкл. такива като Mondelez International, имат намерение да вложат 1 милиард долара за разширяване на световния добив от какао. И по този начин да се задоволи рекордно високото търсене на шоколад в глобален мащаб, пише The Wall Street Journal.
В последните няколко години производството на какао на зърна непрекъснато намалява, заради което цената тази суровина на световните пазари и подскочила с 40 процента след 2012 година.
Миналата година cвeтът е изял 70 хил. т повече какао, отколкото cа произведени, до 2020 тази разлика може да нарасне до 1 млн. т
Глобалното потребление на шоколад се е увеличило до рекордните рекордните 7,1 млн. тона. А търсенето в Азия, където този продукт вече не е стока на разкоша, потреблението е скочило за миналата година с 5,9%, свидетелстват данни на Euromonitor International.
По оценка на Международната организация за какаото, реколтата през миналата година се е понижила с 3,9% – до 4,2 млн. тона. В Гана, заемаща второ място в световните доставки на какаовите зърна, производството се срина с 18 на сто. А световният лидер в сектора – Кот д’Ивоар успя да увеличи производството едва с 2,8%. На тези две държави се пада 60 на сто от световните доставки на какао на зърна.
Задава се поскъпване заради скок в цената на какаото
Както пише изданието, “шоколадов апокалипсис” засега не заплашва света, но е добре да се вземат мерки навреме. Защото засаждането на нови какаови растения ще доведе до ръст на добива чак след 2-4 години.
И по-рано големите производители на шоколад прилагаха различни програми за подкрепа на фермерите, отглеждащи какаови насаждения. Така например от 2011 до 2013 г. Hershey Co. и Световният какаов фонд подпомагаха фермерите в Гана с климатична и пазарна информация.
И в момента специалисти от Mondelez консултират производителите в Гана за оптималните методи на отглеждане на тази култура.