Министърът на енергетиката Теменужка Петкова откри демонстрационна тестова сесия на Българската независима енергийна борса.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова откри демонстрационна тестова сесия на Българската независима енергийна борса. Това съобщиха от министерството на енергетиката. Ще бъде извършена първата сделка с количества от АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица Изток 2“. С това дружеството – борсов оператор на пазара на електроенергия – “Българска независима енергийна борса” ЕАД стартира работата си в тестов режим. Предвижда се от началото на следващата година електроенергийната борса да заработи в реални условия. Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов коментира, че в начало на функциониране на енергийната борса цените често пъти показват големи амплитуди нагоре или надолу, но уточни, че дори и той не може да каже посоката.
Миналата седмица министърът на енергетиката Теменужка Петкова потвърди, че често в началото на работа на енергийна борса цената на тока скача. Стана ясно, че за да заработи нормално независимата енергийна борса у нас, за пореден път трябва да се „закърпи” Закона за енергетиката. За нуждата от още законодателни изменения в сектора обясни Иванов пред парламентарната комисия. Депутатите от нея настояха да чуят от „първа ръка” какви инициативи да вземат, за да осигурят развитието на либерализирания електроенергиен пазар, но и да подобрят обслужването на клиентите на енергийни и ВиК услуги. Шефът на енергийния регулатор дори посъветва народните избраници да направят промените в закона още в първите три месеца на следващата година. Една от тези промени е необходимостта в българското законодателство и в наредбите за функциониране на борсите да бъде приведен Регламент 1227, който се отнася за прозрачността на пазара на търговия на едро с енергия. „Стриктното прилагане на този регламент би гарантирало прозрачност и равнопоставеност на участниците в борсата”, увери Иванов. Той се похвали, че КЕВР от своя страна вече е въвела част от този регламент в изменението на правилата за търговия с електрическа енергия и природен газ и още разпоредбите на регламента са включени и в т.нар правила за поведение на участниците в енергийната борса. Другата спешна промяна е необходимостта от изменение на сегашния статут на Националната електрическа комисия (НЕК).
„В момента тя е купувач и обществен доставчик, но с началото на борсата тя не може да изпълнява тези функции”, обясни проблема председателят на регулатора. Вчера стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) е одобрила либерализацията на електроенергийния ни пазар. Комисията е приела решение, с което е утвърдила като правно обвързващи предложените от Българския енергиен холдинг (БЕХ) ангажименти за прекратяване на ограниченията на конкуренцията на пазара на едро на електрическа енергия в България. Припомняме, че Еврокомисията се опасяваше, че Българският енергиен холдинг може да е злоупотребил с господстващото си положение на пазара на доставка на едро на електроенергия по свободно договорени цени (т.е. нерегулирани цени) в нарушение на антитръстовите правила на ЕС. В отговор на опасенията на комисията енергийният ни холдинг се е ангажирал да предлага определени количества електроенергия на независимо опериран пазар “ден напред” на новосъздадена енергийна борса в България, съобщават от комисията. БЕХ ще създаде енергийна борса с помощта на независима трета страна с експертен опит в тази област и ще прехвърли контрола върху собствеността на новата енергийна борса на българското Министерство на финансите. Холдингът смята, че с тези мерки ще се гарантира независимостта на енергийната борса. Европейската комисия била подложила на пазарен тест ангажиментите на БЕХ и е била удовлетворена, че те ще отговорят на опасенията й относно конкуренцията. По този начин щяла да се улесни търговията с електроенергия и щяла да се подобри ценовата прозрачност на пазара. Освен това щяла да се насърчи интеграцията на българския пазар на едро на електрическа енергия с пазарите на съседните държави.