Върховният касационен съд на Румъния потвърди запора на активи на казахстанската KazMunaiGas International, която е собственик на групата Rompetrol, съобщава SeeNews. Съдебното решение засяга активи на стойност 3 млрд. леи (668 млн. евро) на KMG International и две от дъщерните й дружества в страната – Rompetrol Rafinare, която е оператор на най-голямата рафинерия в Румъния Petromidia, както и Oilfield Explorations Business Solutions, известна в миналото като Rompetrol.
“Тежко и ненужно”
Запорът бе наложен през май от полицейското подразделение за борба с организираната престъпност DIICOT като част от разследването за нарушения, извършени след приватизацията на групата Rompetrol. KMGI коментира, че решението на съда е “изключително тежко и ненужно”, като се има предвид фактът, че няма никакъв риск за изчезване, разрушаване или премахване на активите на групата. KMGI също така изтъква, че разследването на властите засяга нарушения от периода 1999-2000 г., когато още не е притежавала мажоритарен дял в Rompetrol.
Компанията посочва още, че плановете за развитие на бизнеса й в Румъния могат да бъдат засегнати в значителна степен от течащото разследване. “Това съдебно решение може да се отрази на средносрочните и дългосрочните планове за развитие на KMG International, бъдещата инвестиционна стратегия в Румъния, както и способността на групата да привлича допълнително финансиране”, се изтъква в становището на компанията.
KMGI възнамерява да подаде иск срещу Румъния в международния арбитраж в Стокхолм въз основа на Международната енергийна харта и правилата на Международния център за урегулиране на инвестиционни спорове към Световната банка. След налагането на запора върху активите акциите на Rompetrol Rafinare бяха спрени от търговия на борсата в Букурещ.
Сътрудничество с Китай
През миналия месец казахстанската група подписа споразумение с China Energy Company Limited (CEFC), според което китайската компания ще придобие 51% от капитала на KMGI срещу 680 млн. долара. През румънското си дружество KMGI е собственик и на верига бензиностанции с подразделения в България и Молдова. Компанията присъства и на френския пазар за търговия с горива чрез фирмата Dyneff, в която китайската CEFC също влезе с дял от 51% през миналото лято.
Групата Rompetrol първоначално е приватизирана от работническо-мениджърско дружество през 1993 г. През 1998 г. компанията е купена от местна инвестиционна група, водена от вече покойния милиардер Дину Патрициу. През август 2007 г. KMGI придоби 75% от акциите на румънското дружество срещу 2.5 млрд. евро. В хода на разследването на DIICOT вече са повдигнати обвинения за злоупотреба със служебно положение и съучастие за незаконно присвояване срещу четирима бивши министри.