Складовете за зърно в САЩ се запълват толкова бързо със зърнени и маслодайни култури от новата реколта, че соята и царевицата вече са оставяни на открито въпреки риска от щети.
А фермерите, предлагащи продукцията си за съхранение без предварително сключени договори, биват връщани.
Тази бъркотия показва, че и след 2 години на свръхпредлагане на световния пазар изключителната реколта и по-слабият от очаквания износ от САЩ продължават да объркват сметките на някои фермери, собственици на складове и търговци. Това на свой ред означава, че перспективите за приходите от селскостопанската дейност и за цените може да се окажат доста по-мрачни, отколкото сочат досегашните официални прогнози, пише Farmer.bg.
Производителите, които все още се надяват да изчакат спадът на цените да приключи и тенденцията да се обърне, искат да оставят колкото се може повече от продукцията си на склад, но там отказват да приемат доставяните на място количества заради липсата на капацитет и този процес вече продължава по-дълго, отколкото част от фермерите изобщо някога са виждали.
„Напълнихме всичко. Най-добрата ни опция е да намерим къде да продадем стоката, така че да поемем наплива от новата реколта”, заяви Ричард Гузи, фермер от Минесота и съсобственик на елеватор за зърно. Компаниите, управляващи елеваторите, не могат да продават самостоятелно складираните култури и да ги транспортират до преработвателните предприятия, ако фермерите не са склонни да продават.
През тази година Минесота, Айова и Небраска, където се произвежда една трета от царевицата и една четвърт от соята в САЩ, се радват на рекордни реколти благодарение на метеорологичните условия, които се оказаха близки до идеалните, при това след лошото време в началото на сезона, което предполагаше спад на добивите.
Вследствие на това фермерите от югозападната част на Минесота например са склонни да получат по 15 цента по-малко на бушел царевица или соя, отколкото биха приели, ако разполагаха с достатъчно складово пространство, отбелязва икономистът Ед Ъсет, специалист по пазарите на зърнени култури в Центъра за финансово управление на фермите към Университета на Минесота.
Това означава още по-тежък удар върху приходите на фермерите, като се има предвид, че цената на бушел царевица в района е 3,25 долара – доста под производствените разходи, които се оценяват на 4 долара за бушел, подчерта Ъсет.
Натискът от безизходното положение със складирането на реколтата идва на фона на увеличаването на площите, засети със зърнени и маслодайни култури от южноамериканските фермери през тази есен, увеличаването на световните запаси от соя и близките до рекордните световни запаси от царевица. При положение, че силният долар натежава върху износа от САЩ и цените на зърното вече са с 50% по-ниски от върховото им ниво, достигнато през 2012 г., приходите на фермерите се поставени под натиск и вече се очаква да намалеят с 36% още през тази година, става ясно от последните прогнози на американското министерство на селското стопанство.