Духът на Васил Левски продължава да е в Белица. И е сигурно, че в малкото планинско градче никога няма да забравят Апостола на свободата. Тукашните родолюбиви българи дълги години водиха борба за поставянето на паметен знак на Левски в населеното място, предава Блиц.
Успяха да постигнат целта си на 19 октомври 2012 година, когато тържествено откриха паметник на Апостола по случай 100-годишнината от освобождението на града от турско робство. На гранитната плоча е изобразен ликът на дякона и са изписани неговите незабравими думи: „Целта ни в българско е братство със секиго, без да гледаме вяра и народност”. Паметният знак се намира до сградата на общината и винаги пред него има свежи цветя. Никак не е случайно, че Левски настоява сам да дойде в Белица и да основе поредния таен революционен комитет.
За него там живеят „много начетени, писмени хора”. И прави голям преход в Рила планина, като тръгва от Самоков, за да стигне до тогавашното село. Тесните горски пътеки, по които е минал, съществуват и до днес. Връзката му с населеното място е поп Данаил Попвасилев, който е роден там, но още младеж е подгонен от турците и се заселва в село Кочмаларе /б.а.-днес Отец Паисиево/ в Пловдивско. В неговата къща отсядал Васил Левски, когато обикалял района. Според градските легенди духовникът фиктивно омъжва дъщеря си за дякона, за да може да идва в селището безопасно, да има алиби пред турските власти. Срещата на беличани с Апостола на свободата се провежда на 28 юни 1869 година в къщата на свещеника. Пред пищова и камата полагат клетва за вярност няколко истински българи и патриоти.
По това време е интересно, че при създаването на революционните комитети било добре участниците в тях да имат някаква родствена връзка помежду си. По този начин имало по-малка вероятност да се стигне до предателство, защото винаги е по-трудно да предадеш човек с твоята кръв. Второто предимство е притъпяването на вниманието на турските власти при събирането на едно място на повече хора. Турците намирали за съвсем нормално да са заедно роднини./kmeta.bg